Česká televize neodvysílá ruský dokument Varšavská smlouva, odtajněné stránky. Prodej pořadu, který vyvolal bouřlivou reakci kvůli zkreslování invaze v roce 1968 do Československa, ruská televize bez vysvětlení zrušila. Ve čtvrtek to řekla mluvčí televize Alžběta Plívová. ČT snímek původně plánovala zařadit do vysílání k výročí srpnových událostí.

"Ruská televize bez vysvětlení prodej tohoto pořadu zrušila a vyřadila jej z katalogu distributora, Česká televize ho proto odvysílat nemůže," uvedla Plívová. Dodala, že televize do speciálního komponovaného programu k 21. srpnu zařadí dokumentární film Invaze 1968 novináře Josefa Pazderky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ruský dokument uvádějící, že invaze vojsk Varšavské smlouvy byla zákrokem proti chystanému převratu, který mělo na svědomí NATO a bývalí esesáci a fašisté, vyvolal mohutnou kritiku ze strany odborníků i českých politiků.

Krátce po odvysílání se kvůli němu sešel český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s ruským velvyslancem Sergejem Kiseljovem. Zatímco šéf české diplomacie označil dílo za hrubě zkreslené, velvyslanec se podle Zaorálka snažil význam snímku bagatelizovat. Zdůraznil, že stále platí dřívější vyjádření prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k odpovědnosti za invazi. Prezident Miloš Zeman uvedl, že ruská televize v dokumentu lže.

K odvysílání dokumentu Českou i Slovenskou televizi dříve vyzvala iniciativa intelektuálů a představitelů veřejného života. Programový šéf ČT Milan Fridrich tehdy uvedl, že ČT o nákup licence usiluje.

Česká televize do komponovaného programu k 21. srpnu plánuje zařadit dokumentární film Invaze 1968 autora a režiséra Josefa Pazderky. Podle ČT v něm nabídne unikátní výpovědi o někdejších událostech a představí i sovětské archivní týdeníky referující o tehdejší invazi. Archivní materiály a svědectví Pazderka shromažďoval v době svého působení na postu zahraničního zpravodaje ČT v Moskvě.

Mezi respondenty dokumentu nechybí sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři sledující události přímo v Praze nebo ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi nabídne i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov. Projekt vznikl ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a v současnosti dostává také knižní podobu ve vydavatelství Torst.