Pokud o celostátní referendum požádá v petici nejméně čtvrt milionu lidí, bude se muset vyhlásit. Vyplývá to z návrhu ústavního zákona, který na pondělním jednání schválila vláda, sdělil mluvčí Martin Ayrer. Návrh zákona o referendu, o němž se v Česku léta diskutovalo, připravil ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Čtvrt milionů podpisů by iniciátoři referenda museli nasbírat za 6 měsíců. Aby byl návrh referenda platný, musel by obsahovat jednu či více konkrétních otázek, na které se dá odpovědět ano či ne. Referendum by prošlo, pokud by se k hlasování dostavilo alespoň 25 % oprávněných voličů a zároveň se nadpoloviční většina vyslovila kladně nebo záporně.

Otázky by se mohly týkat různých věcí, rozhodovat by se ale nemohlo úplně o čemkoliv. Ministři nakonec podpořili tu variantu zákona, která témata omezuje ve větší míře. Občané tak nemohou rozhodovat o základních právech a svobodách, státním rozpočtu, daních, náležitostech demokratického státu, mezinárodních závazcích České republiky, jmenování a odvolávání lidí do různých funkcí či individuálních povinnostech a právech.

Rozhodnutí v referendu by mělo sílu jako zákon, bylo by tedy závazné.

"Česká republika je jednou z mála evropských zemí, které nemají ve svém právním řádu obsažen obecný zákon o referendu," píše se v zprávě přiložené k návrhu zákona. "Institut obecného referenda má být významným doplněním soustavy výkonu moci založené na zastupitelské demokracii, který umožní, aby občané vykonávali státní moc i přímo," uvedl Dienstbier.

V České republice se dosud konalo pouze jedno referendum v roce 2003, ve kterém se většina voličů vyslovila pro vstup do Evropské unie.

Pro přijetí současného zákona potřebuje vláda v obou komorách třípětinovou podporu. Bez hlasů opozice se jí tedy návrh schválit nepodaří. Zákon o referendu předkládal v minulém roce i Úsvit přímé demokracie, tehdy ale Poslaneckou sněmovnou neprošel. Vládě vadilo, že na základě lidového hlasování připouštěl i změny ústavy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist