Sněmovna po šestihodinové debatě podpořila přes odpor opozice vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. Opozice neúspěšně navrhovala zamítnout návrh již v prvním čtení, případně ho vrátit vládě k dopracování. Evidence má podle vlády pomoci omezit daňové úniky, šedou ekonomiku, a tím přinést víc peněz státu. Pravice pro další kola schvalování hrozí obstrukcemi.
Návrh na zamítnutí podpořily kluby ODS a TOP 09 a Starostů, poslanci z klubu Úsvitu se zdrželi. Komunisté se buď zdrželi, nebo hlasovali pro předlohu. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik již předtím avizoval, že jeho poslanci pro zamítnutí nebudou.
První čtení klíčové vládní normy - zákona o elektronické evidenci tržeb - však pojali poslanci v poněkud odlehčeném duchu. Ministr financí Andrej Babiš si do sálu přinesl obří cedule imitující účtenky, které se budou do státní evidence posílat.
Jeho vystoupení provázel smích a poslanci si museli hned na začátku jednacího dne vzít přestávku na uklidnění. Během ní si desítky z nich přišly Babiše vyfotit.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Část poslanců naopak vyzývala řídící schůze a Babišovu stranickou kolegyni Jaroslavu Jermanovou, aby podobné věci v sále nepovolila. "Pan Babiš přišel do sněmovny s tím, že je to žvanírna, a teď z toho udělal manéž," komentoval to Michal Kučera (TOP 09).
Teprve po vynucené přestávce mohl ve svém projevu pokračovat první řečník, předseda klubu TOP 09 a Babišův velký oponent Miroslav Kalousek. Exministr financí znovu zopakoval argumenty, proč by se systém neměl zavádět. Opozice se obává, že opatření zlikviduje část živnostníků, ty ostatní nepřiměřeně zatíží a navíc bude drahé.
Podle Kalouska bude systém stát 10 miliard. "Za to by se daly postavit školky, nemocnice, cokoli veřejně prospěšného si vzpomenete," uvedl Kalousek. Podle Babiše vyjde v příštích pěti letech systém pouze na 2,5 miliardy.
Kalousek také zaútočil na firmu Synthesia, která je součástí Babišova koncernu Agrofert. Firma podle něj v letech 2010 až 2013 měla zisk před zdaněním 1,8 miliardy a na dividendách vyplatila 1,3 miliardy. Dalších 1,5 miliardy korun vyplatila Agrofertu ze snížení základního kapitálu. Přesto na dani z právnických osob nezaplatila ani korunu, a navíc požaduje dotaci přes tři miliardy na zahlazení ekologických škod.
"S takovouto platební morálkou běžte do karusele. Jenom tyto peníze ze Synthesie nedostanete ze živnostníků dohromady," řekl Kalousek na plénu.
Podle výroční zprávy za rok 2014 také loni Babišova chemička nezaplatila na dani z příjmů ani korunu, přestože provozní zisk činil 578 milionů korun. "Kalousek sprostě lže. Zase do toho tahá moje firmy. Kolik vy jste zaplatil na daních? Já jsem jeden z největších plátců daní," reagoval na to Babiš zvýšeným hlasem. Navíc si postěžoval, že mu Kalousek poničil jednu z účtenek, když mu na ni spolu s poslancem Danielem Korte připsal "Andreji, největší neplatič daní jsi ty".
Následovala scénka, při níž Kalousek na řečnický pult vylepil plakát s Babišovou karikaturou. Když ho předsedající Vojtěch Filip vybídl, ať ho sundá, Kalousek se hájil tím, že s podobným způsobem komunikace začal Babiš.
Opozice původně hrozila obstrukcemi, nakonec je ale odložila až na podzim. Pro poslance je páteční jednání s největší pravděpodobností posledním pracovním dnem před dvouměsíčními prázdninami.
Lidovci požadují zavedení "dočasné výjimky"
Vládní lidovci mají k navrhované podobě zavedení elektronické evidence tržeb stále výhrady. Chtějí dát pozměňovací návrhy, aby byli ochráněni nejmenší živnostníci a podnikatelé, řekl místopředseda frakce KDU-ČSL a zpravodaj zákona Jaroslav Klaška.
Povinnosti mají podle Klašky podléhat všichni s tím, že vláda může poskytnout dočasnou výjimku na základě podkladů ministerstva financí. Výhrady KDU-ČSL ale podle něho dosud nebyly uspokojivě dořešeny, jde právě o ochranu nejmenších živnostníků a podnikatelů. "Například živnostníků nebo podnikatelů, kteří to mají jako přivýdělek ke svému dalšímu pracovnímu poměru," řekl Klaška.
Systém pro boj s daňovými úniky má začít platit již v únoru příštího roku, jako první se má vztahovat na stravovací a ubytovací služby, ve kterých podle Českého statistického úřadu působí zhruba 50 tisíc subjektů. Později se má týkat i maloobchodu a dalších služeb, tedy zhruba dalších 250 tisíc podnikatelů.
Další rozšíření povinnosti ministerstvo financí zváží podle toho, jak se opatření osvědčí. Vláda si od evidence slibuje výrazné omezení daňových úniků. Odhaduje, že opatření by mohlo přinést až 10 miliard ročně navíc, a to především z restaurací.
Pravice to zpochybňuje, poukazuje na náklady státu i živnostníků na pořízení a provoz systému a hovoří o kroku k likvidaci malého a středního podnikání. Státní rozpočet podle propočtů ministerstva financí může zavedením systému celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně přes deset miliard korun.
Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH ve stravovacích službách z 21 na 15 procent a zavádějí jednorázovou slevu až 5 tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikne povinnost evidovat tržby. Zavedena by měla být také účtenková loterie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist