Karlovarský hotel Thermal by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky i do budoucna zůstat v majetku státu. Jeho prohlášení za národní kulturní památku by ale měli posoudit odborníci. Potřebné opravy hotelu jsou podle Sobotky úkolem pro vedení hotelu, řekl dnes v Karlových Varech novinářům.

"Já osobně nejsem stoupencem privatizace hotelu Thermal. Myslím, že by měl zůstat ve vlastnictví státu. Protože je to důležitá součást karlovarského festivalu a karlovarský festival je jednak největší filmový festival u nás, ale myslím, že je to jedna z největších kulturních událostí celého roku. Nyní zažíváme už 50. ročník a určitě by bylo dobře, aby festival nebyl ohrožen nebo zpochybněn," uvedl Sobotka.

 

Jak řekl, získání prostředků na opravy hotelu je věcí vedení hotelu. "Hotel si musí najít strategii, měl by se také personálně stabilizovat, protože v minulých měsících jsme zažili řadu změn v managementu. Tak doufejme, že se už situace uklidní, management usadí a bude se moci soustředit na to, aby se zlepšilo hospodaření hotelu Thermal," dodal Sobotka.

Iniciativy na zápis hotelu Thermal mezi národní kulturní památky se objevily poté, co ministerstvo financí vyhlásilo soutěž na prodej vnějšího bazénu hotelu. Proti tomu se zvedla vlna odporu, zejména proto, že bazén byl postaven jako součást hotelu. Ministerstvo ale nakonec těsně před začátkem festivalu soutěž zrušilo a bazén se tak zatím prodávat nebude.

Za rok 2014 skončilo hospodaření hotelu Thermal v zisku 8,7 milionu korun. A ačkoli se hotel potýká, stejně jako ostatní hotely v Karlových Varech, s poklesem tržeb kvůli odlivu ruskojazyčné klientely, daří se mu udržet velmi dobrou obsazenost.