Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) se otevřeně postavil za přijímání uprchlíků. Dokonce nabídl, že v případě akutní nouze se jihomoravská metropole může ujmout až několika desítek běženců a dočasně je ubytovat v ubytovnách.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Osobně považuji pomoc lidem v nouzi za morální povinnost. Obavám řady občanů z radikálního islámu rozumím, ovšem spojovat pomoc několika stovkám lidí s masivní islámskou invazí je hloupost," napsal Vokřál.
Místopředseda hnutí ANO se také postavil za zaměstnance kavárny Tři ocásci, která čelila v posledních dnech přívalu nenávistných zpráv a výhrůžek kvůli tomu, že veřejně podpořila přijímání uprchlíků fotkou na Facebooku.
Do kavárny dokonce po velkolepé fotbalové rozlučce Petra Švancary vtrhli pravicoví radikálové a hooligans ze skupiny Johny Kentus Gang a obtěžovali personál podniku. Když se zaměstnanců kavárny zastal host, jeden z radikálů jej fyzicky napadl. Část gangu se také vyfotila před kavárnou se vzkazem #Uprchlíky nepřijímáme – Johny Kentus Gang, čímž parodovali původní fotku zaměstnanců.
"To, že je tvrdé jádro fotbalových fans často tvořeno příznivci krajní pravice, není žádná novinka, ovšem je smutné, že se pozitivní energie z obnovených Lužánek okamžitě přetavila v takto nebezpečné a nepřijatelné chování," komentoval incident Vokřál.
Brněnský primátor také připomněl, že před rokem 1989 Západ pomohl českým migrantům, kteří se rozhodli opustit tehdejší socialistickou republiku. "Na uprchlíky z komunistických zemí bylo často nahlíženo velmi podobně jako dnes na uprchlíky z Afriky, tzn. jako na nositele "nepřátelské ideologie". Přesto je západní Evropa po desítky let přijímala," upozornil Vokřál. "Je mi jasné, že tento příspěvek vyvolá vášnivou diskusi, stejně jako kdekoliv jinde, kde se téma přijetí imigrantů objeví," připustil.
Politik hnutí ANO se za přijímání uprchlíků postavil v době, kdy sílí protiimigrantské nálady ve společnosti. Na středeční demonstraci v centru Prahy proti islámu a migraci, kde řečnil například poslanec Tomio Okamura, dokonce někteří její účastníci nesli makety šibenic. Policie to však nechala bez povšimnutí a naopak zadržela skupinu čtyř aktivistů, kteří se snažili radikálům zablokovat cestu.
Zásah policie později kritizoval ministr vnitra Milan Chovanec. "Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů," uvedl politik ČSSD. Počínání demonstrantů se šibenicemi ve čtvrtek odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka.
Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 2. Červenec 2015
"Pokládám za absurdní a zvláštní situaci, že policie zasahuje vůči demonstrantům, kteří blokují cestu silně zfanatizovanému průvodu s šibenicemi v rukou, aniž by ji jakkoliv zajímaly právě tyto šibenice a to, co je s nimi spojeno," řekl Sobotka serveru iDnes.cz.
O imigraci musí probíhat debata na celosvětové úrovni. Honění politických bodů postavené na rasismu a nenávisti nic neřeší a je nebezpečné.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 3. Červenec 2015
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist