Ministr vnitra Milan Chovanec žádá od policie vysvětlení, proč nezasáhla na středeční demonstraci proti imigrantům. Někteří lidé nesli makety šibenic a vyzývali k likvidaci údajných vlastizrádců.
"Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů. Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu," napsal Chovanec na Twitteru.
Zatímco demonstranty s rasistickými hesly a šibenicemi nechali policisté bez povšimnutí, zatkli několik levicových aktivistů, kteří pochodu bránili.
Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 2. Červenec 2015
Postup vlastních lidí by policie měla přezkoumat i podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. "Všichni slušní lidé by se měli postavit takovýmto snahám o fašizaci společnosti," uvedl Dienstbier.
Nošení šibenic na demonstrace podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové musí posoudit analyticko-legislativní odbor policie, který by měl vyřešit, jak v těchto případech postupovat. Zásah a postupy police prověřuje také odbor vnitřní kontroly, který se zabývá mimo jiné kamerovými záznamy. "Výsledek prošetření postupu policie vedení sdělí do konce příštího týdne," sdělila ve čtvrtek Macalíková.
Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z EU začala ve středu odpoledne na Václavském náměstí, zhruba sedm stovek demonstrantů se pak přesunulo k Úřadu vlády. Průvod vedl poslanec Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie.
"Šibenice? Hesla "uprchlíky do moře" a "vezmeme zákon do vlastních rukou"? Copak tu chce Okamura Divoký západ? Vrchol populismu Okamury," odsoudil jeho účast lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Jeho stranický šéf, vicepremiér Pavel Bělobrádek nechce událost komentovat, aby demonstrantům "nedělal reklamu".
Šibenice? Hesla "uprchlíky do moře" a "vezmeme zákon do vlastních rukou"? Copak tu chce Okamura Divoký západ? Vrchol populismu Okamury.
— Marian Jurečka (@MJureka) 2. Červenec 2015
Od Okamury i středeční demonstrace se distancovali politici z jeho někdejší strany Úsvit přímé demokracie, kteří podpořili "konkurenční" úterní protest Bloku proti islámu. "Tohle kategoricky odsuzujeme. Je to pro nás nepřípustné, nechceme vyvolávat nenávist. Demonstrace je legitimní způsob vyjádření názoru, ale nesmí to jít za hranu. S Okamurou už nemáme nic společného," uvedl poslanec Úsvitu Marek Černoch.
Podle vicepremiéra Andreje Babiše se Okamura pouze snaží nahnat politické body poté, co se mu rozpadla strana. "Populistické honění politických bodů postavené na rasismu a nenávisti nic neřeší a je nebezpečné," uvedl Babiš.
První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil dění na demonstraci za nechutné. Žádný politik, který se chce nazývat demokratickým, by se podle něj podobné akce účastnit neměl. Předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga nepřekvapuje, že se najde pár lidí, kteří se vyjadřují ostudně. "Problém je, aby nenastala stejná situace jako v Dejvicích. Aby se z těch splašek z hajzlu nedostalo něco do čisté vody, aby se demokratické strany nenechaly nakazit," uvedl Schwarzenberg.
Účastníci vykřikovali hesla jako "Čechy Čechům", "My jsme národ" nebo "My jsme tady doma" a varovali před "hordami nadržených černochů". Někteří třímali makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se prý dopustili někteří čeští politici.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Často mezi nimi zaznívalo jméno premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se minulý týden účastnil jednání Evropské rady o kvótách pro přijímání uprchlíků. "Sobotko, táhni", skandoval v jednu dobu dav.
Aktivista a rakouský občan českého původu Philipp Janýr kvůli demonstraci už podal trestní oznámení na Tomia Okamuru, hudebníka Aleše Brichtu a novináře Adama Bartoše. Svým vystupováním na shromáždění se podle něj dopustili několika trestných činů, například podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa či rasy nebo násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. "Propagovat názor je jedna věc, druhou je přitom hecovat proti náboženské skupině či etniku a vyhrožovat násilím, a to vše v organizované skupině. Tady legrace končí," sdělil Janýr.
Důsledné prošetření policejního postupu požaduje i Strana zelených. Považuje za nepřípustné, "aby radikálové otevřeně vyhrožovali komukoliv smrtí, zatímco policie neadekvátně zasahuje proti občanům, kteří s tím nesouhlasí". Zelení to uvedli v prohlášení. Senátor za zelené Václav Láska míní, že tak otevřený projev nenávisti a vyhrožování v zemi dlouho nebyl, navíc v centru Prahy a za dohledu policie.
Dva tábory na demonstraci od sebe oddělili těžkooděnci. Policisté zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat pochod odpůrců imigrantů k Úřadu vlády tím, že si sedli na chodník. Tři lidé kvůli tomu skončili na policejní služebně. Čtvrtý člověk byl zadržen za údajné napadení policistů, kteří zasahovali proti ostatním zadrženým.
Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana si zatím na prověřovaný zásah nikdo nestěžoval. "Z dosavadních zjištění a dostupných informací nevyplývá, že by kterýkoliv ze zasahujících policistů pochybil," uvedl ve čtvrtek Hulan.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist