Během úterý končí lhůta pro majitele aut v takzvaném polopřevodu, do kdy si mohou vozidla nechat na sebe přihlásit. Vozidla, která původní majitel odhlásil, ale nový vlastník je na sebe ještě nepřihlásil, nebude možné od července v Česku provozovat a budou muset být odstraněna z komunikací, nebo přímo zlikvidována. Týká se to zhruba 700 tisíc vozidel.

Mnoho majitelů aut problém řeší na poslední chvíli. Na mnoha úřadech České republiky se tvoří dlouhé fronty, v nichž lidé čekají i několik hodin. "S náhradním termínem, kdy by lidé ještě mohli svá auta zaregistrovat, nepočítáme. Vozidlo se zítřejším dnem úředně zaniká. Když řidič poté s tímto autem vyjede na silnice, porušuje zákon," varuje vedoucí odboru dopravy Petr Mareček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jen v Praze zbývá úředníkům zaregistrovat desítky tisíc vozů. Úřady se proto na nával žadatelů dostatečně připravily. Někde vedení prodloužilo pracovní dobu, jinde i úřední hodiny. "Úřední hodiny jsme neprodloužili, pracovní dobu zaměstnanců však ano. Registr jede na plný výkon. Děláme, co můžeme, ale v takovém množství žadatelů se to lépe zvládnout nedá. Spousta záležitostí se pak bude muset vyřídit po skončení běžné pracovní doby," komentuje dlouhé fronty před přepážkami Mareček.

Počet aut v polopřevodu klesl od dubna zhruba o 60 000. Většinou nechali jejich majitelé přihlášení na konec června, uvedlo minulý týden ministerstvo dopravy.

Spustilo proto speciální web, kde lidé mohou zjistit aktuální stav své registrace. Stačí tu zadat číslo malého technického průkazu a řidič se hned dozví, jestli má svůj vůz zaregistrovaný, nebo ne. "Pokud si řidič dnes stihne podat žádost, pak je možné tuto žádost vyřídit i v průběhu července," dodává Mareček.

Přestože vozidla od července nesmí na silnice, jejich majitelé za ně stále budou mít povinnost platit povinné ručení, pokud je fyzicky nezlikvidují. Zároveň s tím budou pojišťovny účastníkům dopravních nehod z tohoto povinného ručení vyplácet škody, které mohou vzniknout provozem těchto vozidel.

Tvrdé sankce za provoz administrativně zaniklých vozidel hrozí od Policie ČR i správních orgánů, proto je nezbytné provozovaná vozidla v polopřevodu ještě do konce června dohlásit na registru vozidel. V opačném případě musí po 1. červenci majitel vozidla učinit takové kroky, aby vozidlo přestalo být i fyzicky samostatným vozidlem.