Pravděpodobnost vystoupení Řecka z eurozóny je podle prezidenta Miloše Zemana vyšší než padesátiprocentní. Prezident uvedl, že západní banky se už na tuto možnost připravily a stáhly svá aktiva z řeckých bank. Odchodem Řecka z eurozóny by ubyl argument domácím odpůrcům eura, kteří tvrdí, že by Česko po přijetí eura muselo poskytovat nenávratnou pomoc krachujícím ekonomikám v eurozóně.

Prezident to řekl na čtvrtečním setkání se zaměstnanci společnosti Mann+Hummel v Nové Vsi na Třebíčsku.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Považuji to za žádoucí i proto, že by to byl dobrý odstrašující příklad pro ostatní země eurozóny, aby nehospodařily nad poměry tak, jako hospodařilo Řecko," řekl Zeman. Doplnil, že Řekové dřív pobírali starobní důchod 50 tisíc korun měsíčně, zatímco v Česku to je necelých 12 tisíc korun. "Pak provedli razantní úsporná opatření a výsledkem bylo, že teď je průměrný starobní důchod 39 tisíc korun měsíčně. Takže to je opravdu žití nad poměry," uvedl.

Podle prezidenta se na vystoupení Řecka připravují i západní banky, které stáhly své prostředky z řeckých bank, což se při první řecké krizi nedělo.

Zeman pak připomněl to, že je zastáncem přijetí eura v Česku. Odpůrci přijetí eura podle něj ale argumentují tím, že kdyby teď Česká republika vstoupila do eurozóny, hrozí jí nebezpečí, že bude muset dávat, nikoliv úvěry nebo půjčky, ale v podstatě nenávratnou pomoc Řecku, případně dalším krachujícím ekonomikám. "Tenhle argument je naprosto přesný, já s ním souhlasím a odpovídám – odpadne v okamžiku, kdy Řecko z eurozóny vystoupí," uzavřel Zeman.