Pražský městský soud ve středu vynese rozsudek v kauze údajně předražené zakázky pro společnost ProMoPro z dob českého předsednictví EU. Trojici bývalých vysoce postavených státních úředníků hrozí až desetileté odnětí svobody za zneužití pravomoci, jednatelům ProMoPra a hlavní subdodavatelské firmy až deset let za podvod. Zástupci dalších zúčastněných firem mohou jít do vězení až na osm let za praní špinavých peněz.

ProMoPro získalo v roce 2008 od Úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU.

Obžaloba tvrdí, že někdejší šéfka sekce pro předsednictví Jana Hendrichová společně s tehdejším ředitelem odboru logistiky Radomírem Karlíkem a bývalým ředitelem odboru rozpočtu a veřejných zakázek Davidem Mlíčkem tuto firmu účelově a nedůvodně upřednostnili na úkor jiných potenciálních zájemců o veřejnou zakázku.

Trojice navíc údajně nezajistila dostatečné kontrolní mechanismy k odhalení podvržených faktur. Stát, jako poškozený, vyčíslil škodu na 938 milionů korun. 

Obžalovaní vinu odmítají. Úředníci poukázali mimo jiné na to, že příprava předsednictví byla velmi hektická, ProMoPro prý bylo v dané situaci jedinou možnou volbou, protože mělo exkluzivní postavení v Kongresovém centru, kde se měla konat řada akcí. O všem prý věděl tehdejší místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ten obviněn nebyl, v kauze vystupuje jako svědek.

Související