"Česko a Slovensko jsou ve sféře ruské propagandy tak jako celá Evropa. Podíl na tom nese i skutečnost, že obě země patřily do sféry vlivu Sovětského svazu," říká v rozhovoru s DVTV analytička Ivana Smoleňová z Pražského institutu bezpečnostních studií, která na toto téma vydala studii.

Jedním ze základních společných znaků propagandy ze strany ruských médií je protiamerická a protievropská orientace a napadání západních institucí. V menší míře jsou potom propagandistické zdroje proputinovské nebo proruské. Často jsou velmi netransparentní a není jasné, kdo za nimi finančně a organizačně stojí.

"Propaganda pro své manipulativní kampaně používá citově zabarvená slova, konspirační teorie a kombinuje pravdu se lží," říká expertka na danou problematiku. "V množství konspiračních teorií je pravda relativní a není podstatná," pokračuje Smoleňová, která dodává, že takový přístup "demoralizuje". 

Manipulace s informacemi též využívá pocit nevýznamnosti lidí v dnešním globalizovaném světě. Podle expertky z Pražského institutu bezpečnostních studií je cílem propagandy zpochybnění všeho.

"Nepodceňovala bych dlouhodobé působení kampaně u nás," zdůrazňuje Smoleňová.

Cíl ruské propagandy? Že pravda neexistuje, říká analytička

Cíl ruské propagandy? Že pravda neexistuje, říká analytička