Zhruba 300 tun granátometů a munice zabavila policie v Bojkovicích na Uherskohradišťsku. Uvedla to v pondělí Česká televize (ČT) a server iDnes.cz. Zbraně byly podle policie špatně skladovány, ale firma Pyro-Technology, které zbraně patří, pochybení popírá.

Zabavených protitankových granátometů je asi 50 000. Zbraně a munice pochází ze 70. a 80. let, podle médií byly prošlé a Pyro-Technology je modernizovala. Policie zbraně ze skladovacího areálu odvezla na základě předběžného rozhodnutí kvůli údajně špatnému skladování. "Objekt nesplňuje zákonné požadavky," řekl iDnes.cz mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Firma ale popírá, že při skladování zbraní pochybila. "Kdybychom je měli v hermeticky uzavřeném prostoru, jak po nás chce policie, nastane problém v případě výbuchu. Ten nebude směřovaný nahoru jako ve Vlachovicích, ale celé se to roztrhá. A to je špatně," řekl serveru právník Pyro-Technology Petr Vališ. "Zabavení munice nedává žádný smysl. Můžeme se jen domnívat, že to má nějaký skrytý důvod. Celá situace je spíš komická," doplnil. Firma podala proti postupu policie odvolání.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle bojkovického starosty Petra Viceníka (ODS) jezdily kolony vozidel z města minimálně celý minulý týden. "Bylo to nahlášené, věděl jsem to a oznámil to i lidem. Bylo mi deklarované, že je to bezpečný, zkontrolovaný materiál, při jehož převozu nehrozí riziko. Kolona vždy projela městem za několik minut," řekl Viceník. Dodal, že odvoz měl původně trvat do konce června. "Dnes (v pondělí) to ale snad skončilo. Na chod města akce neměla vliv," dodal starosta.

Společnost Pyro-Technology, která se do ledna 2014 jmenovala Zeveta Ammunition, byla podle údajů z obchodního rejstříku s účinností k 1. lednu letošního roku zrušena s likvidací. Sídlila na stejné adrese a sdílela stejný areálu se zbrojovkou Zeveta. V orgánech obou společností se podle obchodního rejstříku pohybovali stejní lidé.

Kontroly muničních skladů v Česku byly nařízeny po loňských výbuších dvou skladů v areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Při první explozi zahynuli dva lidé. Policie v únoru začala odvážet zbrojní materiál také ze skladu společnosti Multiagro ve Slatině na Orlickoústecku. Případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist