Bývalý prezident Václav Klaus v Londýně ve druhé polovině května navštívil stíhaného podnikatele Františka Savova, informoval o tom v pondělí server Neovlivní.cz. Schůzka se uskutečnila krátce před dalším kolem soudního jednání o vydání podnikatele ke stíhání do Česka. Potvrdil ji Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Konala se na Savovovu žádost. Účast Klause při soudním líčení Macinka vyloučil.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podnikatelovo vydání žádá Česko, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Savov obvinění odmítá, jde prý o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Tvrdí, že proti němu vedou kampaň média vlastněná vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Ten v pondělí veřejnoprávním médiím řekl, že o schůzce Klause se Savovem nevěděl.

"Samozřejmě to je podivuhodné, proč pan prezident jde za trestně stíhaným člověkem, který nás tady okradl o stovky milionů na daních," poznamenal.

Podle Savovova mediálního zástupce Jana Hrubeše potvrzuje Babišovo prohlášení, že proces je vykonstruovaný a má politické pozadí.

"Jak jinak si vysvětlit, že jeden z nejvyšších ústavních činitelů ČR nectí presumpci neviny a předjímá rozhodnutí nezávislého soudu? Jak může mít místopředseda vlády ČR informace o stále probíhajícím vyšetřování, aby mohl dělat taková prohlášení? Pan Babiš zcela otevřeně a veřejně odsoudil nevinného člověka, aniž vůbec začal soud," napsal Hrubeš.

Klausovi podle serveru Neovlivní.cz dělal při letu do Británie doprovod manažer ze Savovova vydavatelství. Macinka nicméně zdůraznil, že exprezident neletěl do Londýna jen kvůli podnikateli. Obsah rozhovoru Klaus ani Savov nekomentovali.

Soud v Londýně v polovině června o vydání Savova nerozhodl. Další jednání se uskuteční 2. července a může na něm padnout závěrečný verdikt. Po vynesení závěrečného rozhodnutí mohou přijít i odvolání a začátek odvolacího řízení se dá očekávat nejdříve na přelomu roku.

Savov v minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá. Je prý přesvědčen, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

Podle vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl. V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu totiž podle názoru vyšetřovatelů způsobil.

Savov je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, do jehož portfolia patří například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné lékařské časopisy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist