Kateřina Valachová (nestraník za ČSSD) je novou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy. Na Pražském hradě ve středu převzala jmenovací dekret z rukou prezidenta Miloše Zemana. Dosavadní náměstkyně ministra pro lidská práva Valachová v čele úřadu střídá Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán 5. června. Je třetí ženou ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V čele ministerstva školství bude Valachová první ženou od Miroslavy Kopicové, která byla od května 2009 do července 2010 ministryní v úřednické vládě Jana Fischera. Od té doby se na tomto ministerském křesle vystřídali čtyři muži. Tím posledním byl Chládek, jehož odvolání premiér navrhl na konci května. Musel skončit v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců úřadu. Chládek, který šikanu popírá, podle předsedy vlády už nesplňoval přísné nároky na výkon funkce.

Valachová byla na Hradě podruhé během několika dnů. Ve čtvrtek 11. června jako kandidátka na ministerský post absolvovala schůzku s prezidentem. Zeman se s navrženými novými členy vlády pravidelně osobně setkává před jejich jmenováním.

Osmatřicetiletá Valachová si po schůzce pochvalovala, že se s prezidentem na základních principech směřování českého školství shodla. Probírali prý zejména odborné a učňovské vzdělávání a mistrovskou zkoušku, která by měla u učebních oborů nahradit maturitu. Zabývali se i začleněním dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol.

Kritička pomalosti úřadů

Když řídila Kateřina Valachová právní odbor kanceláře ombudsmana, kritizovala ministry například za to, že jejich podřízení zdlouhavě vyřizují stížnosti občanů nebo že přehánějí, když Česko vykreslují jako zemi podvodníků se sociálními dávkami. Ať byl jejím nadřízeným Otakar Motejl či Jan Varvařovský, upozorňovala na porušování pravidel státní instituce a kritizovala lidi, kteří byli v jejím čele.

Teď si sama vyzkouší, jaké to je, být v jednom takovém křesle. Kateřině Valachové, která není členkou ČSSD, možná hodně pomohlo to, že je ženou. Premiér Bohuslav Sobotka dlouhodobě prosazuje větší zastoupení žen v politice a tímto krokem po Michaele Marksové-Tominové dostal do své vlády druhou ministryni v barvách sociální demokracie.

Předchůdcem Valachové byl Marcel Chládek. Ten musel skončit, protože média upozornila na jeho nevhodné chování k podřízeným. Prezident Miloš Zeman se jej ovšem zastal, podle něj to, když spolupracovnicím říká, že "vypadají lahodně", není nic nevhodného. Naopak jde podle hlavy státu o kompliment.

Původně bylo ve hře o ministerstvo školství více jmen, například bývalá místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, poslankyně Vlasta Bohdalová nebo Sobotkův poradce Stanislav Štech. Právě mezi prorektorem Karlovy univerzity a Dienstbierovou pravou rukou se premiér do poslední chvíle rozhodoval. Nakonec vybral Valachovou, ta se ale později nechala slyšet, že Štechovi nabídla post náměstka.

Ministryni nyní čeká několik zásadních úkolů. Jde o reformu tzv. regionálního vzdělávání, tedy mateřských, základních a středních škol. Musí se upravit především systém jejich financování, část vlády tlačí na to, aby se školy a jejich styl výuky více přizpůsobovaly požadavkům firem.

Zhruba od roku 2020 by také měla být znovu povinná maturita z matematiky, předtím je ale třeba zatraktivnit její výuku na školách. Valachová se ale proti matematice u maturit zatím staví.

Evropská unie dále Česko dlouhodobě kritizuje, že se mu nedaří začleňování dětí s fyzickým či psychickým postižením do normální výuky a že příliš často posílá hlavně romské žáky do praktických škol. Naopak novelu vysokoškolského zákona, na které pracovalo několik posledních ministrů, se Chládkovi podařilo už poslat do sněmovny.