Trenér českého hokejového mužstva Vladimír Růžička v úterý odstoupil ze své funkce. Růžička v tiskovém prohlášení uvedl, že odstupuje kvůli účelově vedené mediální kampani v souvislosti s údajnými úplatky. V úterý odvysílal Český rozhlas svědectví dalších rodičů, podle kterých Růžička v době, kdy šéfoval hokejové Slavii, přijímal úplatky.

"Zdůrazňuji, že jsem se nikdy nedopustil ničeho nezákonného nebo dokonce trestného. Veškerá obvinění odmítám a budu se jim bránit tak, abych dosáhl úplného očištění svého jména," uvedl Růžička. O svém rozhodnutí Růžička informoval i prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Krále. Ten podle České televize jeho rezignaci přivítal. 

Podle Aktuálně.cz se měl odvoláním Růžičky z funkce trenéra národního mužstva zabývat ve středu ČSLH. Růžička tak na základě obvinění rodičů hokejistů odstoupil dobrovolně. "Rozhodl jsem se, že nebudu členy výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje vystavovat nepříjemné povinnosti rozhodovat o mém setrvání u národního týmu, a proto ze své funkce odstupuji," uvedl dále Růžička.

Kauzu s údajným uplácením rozpoutalo video Miroslava Palaščáka, otce jednoho z mladých hokejistů, který měl přes prostředníka Jiřího Moučku trenérovi Slavie zaplatit půl milionu korun. Palaščák chtěl z uplácení Růžičku usvědčit videem. To publikoval před zahájením světového šampionátu v květnu, hokejový svaz však Růžičkovi vyjádřil podporu.

Palaščák: Zveřejnění videa? Ať se ví, že Růžička bere peníze

Korupčním případem se začala zabývat policie. Dosud nikoho neobvinila, ale vyslýchá další svědky. Proti Růžičkovi se v úterý ozvali další rodiče, jejich svědectví odvysílal Radiožurnál. Jedním z nich byl Josef Ptáčník, kterému Růžičkův prostředník Moučka řekl, že za 150 tisíc korun se jeho syn dostane do hokejového klubu v Mostě. 

"Mohu říct, že v Mostě na něj opravdu čekali, měl to zařízené, věděli o něm. Vyfasoval výstroj, odehrál přátelák, dal gól, dařilo se mu," řekl Ptáčník. Nakonec však tolik peněz nesehnal a o jeho syna Slavia i Most ztratily zájem. Další dvě ženy uvedly, že o úplatek si řekl sám Růžička.

Trenér Chomutova

Kouč mistrů světa z let 2005 a 2010 opětovně převzal národní tým po loňských olympijských hrách v Soči a nahradil na střídačce Aloise Hadamczika, jenž rezignoval. Na letošním mistrovství světa v Praze skončil český tým pod jeho vedením stejně jako vloni v Minsku čtvrtý.

Na lavičce národního týmu měl Růžička původně působit i v příští sezoně. Smlouvu uzavřel v březnu a podle ní mohl nově působit zároveň i na klubové lavičce. V květnu převzal extraligového nováčka Chomutov, kde stal trenérem i sportovním manažerem. S Piráty, kde působil Růžička v uplynulé sezoně jako poradce, uzavřel smlouvu na deset let. 

Palaščák: Zveřejnění videa? Ať se ví, že Růžička bere peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist