Náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová, kterou premiér navrhl jako novou ministryni, chce pro školství příští rok o 5 miliard korun navíc.

"Budu pokračovat v navyšování platů pedagogických a nepedagogických pracovníků i podpoře jejich dalšího vzdělávání," slibuje kandidátka na novou ministryni školství Kateřina Valachová. Pro učitele chce připravit kariérní řád s osobním hodnocením, které je bude motivovat v práci.

Hodlá také navýšit kapacitu mateřských a základních škol.  "Čeká na to řada rodičů. Nemůžeme šetřit na tom, že máme více dětí v mateřských či základních školách," dodala budoucí ministryně na své první tiskové konferenci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Aby podobná opatření prosadila, bude muset Valachová jednat s ministerstvem financí o navýšení peněz do rozpočtu ministerstva. Bude mít podobné požadavky jako její předchůdce Chládek - ten chtěl ve srovnání s rozpočtovým výhledem 8,9 miliard korun navíc.

"První a nejzásadnější krok bude prosadit tyto požadavky při přípravě státního rozpočtu na rok 2016," myslí si Valachová.

Budoucí šéfka resortu bude muset řešit také problémy s inkluzivním vzděláváním. Česká republika dlouhodobě čelí kritice od Amnesty International i od Evropské komise kvůli tomu, že posílá příliš romských dětí do praktických škol.

"Budu pokračovat v prioritě vlády, tedy zajistit rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti," řekla k tomu Valachová. V této oblasti má zkušenosti vzhledem k tomu, že přichází z úřadu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a pracovala také v kanceláři ombudsmana.

Zkušená expertka na právo

Valachová se dříve školství nikdy nevěnovala, podle premiéra je však schopná, vzdělaná a umí se pohybovat v politickém prostředí.

"Pokud se prezident republiky Miloš Zeman rozhodne pro mé jmenování do funkce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, bude pro mě vedení tohoto resortu velkou profesní a odbornou výzvou," dodala Valachová.

Osmatřicetiletá právnička má v čele školství nahradit Marcela Chládka, který končí kvůli podezření, že šikanoval zaměstnance. Premiér Bohuslav Sobotka v pátek odpoledne Valachovou navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se s ní chce v nejbližších dnech sejít, Chládkovo odvolání už podepsal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist