Nové vedení Státní tiskárny cenin podalo trestní oznámení kvůli dárkům pro politiky od předchozího vedení podniku. Uvedl to v pátek deník Mladá fronta Dnes. Politici či státní zaměstnanci dostávali od tiskárny třeba bankovky s vlastním portrétem. Podezřelé dary stály podle tiskárny celkem 1,5 milionu korun.

Mezi obdarovanými bylo podle deníku několik bývalých ministrů financí i řada zaměstnanců státu a tiskárny cenin. Ředitel tiskárny Pavel Novák, který podnik vede od loňska, si nechal auditorskou firmou zpracovat přehled dárků za roky 2001 až 2014. Minulý týden pak podal trestní oznámení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Novák deníku řekl, že jako dárky tiskárna vyráběla bankovky nebo pamětní listy na ceninovém papíře, a to zpravidla k nějakému kulatému výročí. Mezi zakázkami byly i diplomy pro sportovní hry ministerstva financí a České pošty či vizitky pro smluvního lékaře tiskárny. Část interních zakázek se ale podle Nováka dá obhájit. Rytec tiskárny cenin se totiž musí udržovat v kondici a dělá přes rok cvičné rytecké práce jako školení, řekl. 

Jedná se podle MF Dnes již o třetí trestní oznámení za poslední rok, které se týká Státní tiskárny cenin. Ministerstvo financí loni podalo oznámení kvůli desetigramovým zlatým cihličkám celkem za 4,7 milionu, které tiskárna rozdávala také jako dary. Policie vyšetřování odložila, ale ministerstvo proti tomu podalo stížnost, načež státní zastupitelství věc vrátilo policii k přešetření.

Další oznámení podal loni krátce po svém nástupu do vedení tiskárny Novák kvůli údajně nevýhodným smlouvám s dodavateli, píše deník.