Hoteliér Bohumír Ďuričko se nedočkal obnovy procesu v případu vraždy podnikatele Václava Kočky, za kterou si odpykává 12,5 roku vězení. O zamítnutí jeho žádosti ve čtvrtek rozhodl pražský městský soud. Jeho rozhodnutí však není pravomocné. Ďuričko se proti němu odvolal, a tak se bude případem zabývat vrchní soud.

Ďuričko zastřelil syna organizátora Matějské pouti Václava Kočky staršího v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Muži se v pražské restauraci Monarch dostali do roztržky, při níž Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil.

Ďuričko chtěl obnovit proces na základě výslechu servírky, která tehdy v restauraci pracovala a v minulosti nebyla vyslechnuta policií ani soudem. Věřil, že do případu přinese nové světlo.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Žena při čtvrteční výpovědi uvedla, že v době střelby řešila nějaké problémy s manažerem restaurace. Po výstřelech přiběhla na místo činu, kde prý Ďuričko nebyl. Pak se údajně společně s Ďuričkovou přítelkyní a další servírkou snažila postřeleného podnikatele zachránit. Bližší informace si po letech nepamatovala.

Podle soudkyně Kateřiny Radkovské se bezpečně prokázalo, že v době vraždy nebyla na místě činu, a nepřinesla tak nové informace, které jsou pro obnovu procesu potřeba. "Pan odsouzený bohužel nepředložil žádné nové skutečnosti ani důkazy, které by mohly ovlivnit rozhodnutí o vině, trestu nebo náhradě škody, a proto byla žádost zamítnuta," řekla Radkovská. Obnovy řízení se Ďuričko neúspěšně domáhal už dříve, jeho stížnost odmítl před dvěma lety Ústavní soud.

Ďuričko se hájil tím, že nechtěl vraždit. Tvrdil, že pouze bránil sebe a svoji těhotnou přítelkyni. Podle jeho advokáta Pavla Rameše jednal přiměřeně, protože čelil mladšímu sokovi, jehož přirovnal k "těžké váze", která se zabývala bojovými uměními.

Ďuričko i otec oběti byli vnímáni jako kontroverzní podnikatelé, zmiňovala se o nich například zpráva někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho z roku 2006 o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist