Stát by podle prezidenta Miloše Zemana měl podporovat pouze nezaměstnané, kteří chtějí pracovat. Řekl to v úterý ve Větřní na Českokrumlovsku, kde jsou sociálně vyloučené lokality. Lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by podle Zemana měl naopak stát snížit sociální dávky.

"Můj názor na sociálně vyloučené lokality je tímto daný. Je to samozřejmě tvrdé stanovisko, ale říkám ho všude, kam přijdu, jako své přesvědčení. Je to jediný způsob, jak dosáhnout zmenšení sociální tenze," uvedl Zeman při debatě se zástupci města Větřní, zaměstnanci úřadu práce a s odborníky na sociálně vyloučené skupiny.

V obci je velký podíl nezaměstnaných zejména poté, co zastavily výrobu JIP Papírny Větřní. Na konci loňského roku ji sice částečně obnovily, ale do práce mohl nastoupit jen zlomek z počtu dřívějších zaměstnanců.

Ve Větřní je několik ubytoven, které nabízejí sociálně slabým bydlení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Miloš Zeman k tomu dodal, že je odpůrce zákona o příspěvku na bydlení. "Protože právě on generoval tyto ubytovny. Domnívám se, že to demotivuje ty, kteří v těchto ubytovnách bydlí, protože nemusí platit nájemné. Na druhé straně státní příspěvek na bydlení inkasuje takzvaná bílá mafie, která obchoduje s chudobou," uvedl Zeman. Míní, že situaci může zlepšit jen výrazná legislativní změna nebo úplné zrušení zákona o příspěvku na bydlení.

Vyplacené dávky na bydlení v posledních letech rostou. V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun, loni už téměř 12,1 miliardy. Ministerstvo práce chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon.

Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017.

Starosta Větřní Antonín Krák (ČSSD) s praxí vyplácení příspěvku na bydlení rovněž nesouhlasí. Dodal, že rada města před časem odmítla 17 žadatelů o tento příspěvek. "Zdůvodnili jsme to tím, že nemáme dostatek informací k tomu, abychom mohli na takhle vážnou věc dát relevantní odpověď," řekl novinářům Krák. Podle něj ve Větřní bydlí 4100 lidí a přibližně 500 z nich žije v sociálně vyloučených lokalitách.

Zeman: Lesy ČR by neměly vyvážet nezpracované dřevo

Státní podnik Lesy České republiky by podle Zemana neměl vyvážet nezpracované dřevo do zahraničí. Dává přednost tomu, aby vznikaly výrobky ze dřeva v tuzemsku. Podle něj by komplexnější systém v tomto oboru pomohl české ekonomice. Zeman to řekl při návštěvě Loučovic.

Lesy ČR však popřely, že nezpracované dřevo vyvážejí. Jejich generální ředitel Daniel Szórád řekl, že podnik jako veřejný zadavatel veškeré dřevo transparentně prodává v soutěžích, na burze či v aukcích a po prodeji už dál neovlivní, jak kupec se dřevem naloží.

"Při prodeji dřeva nikoho nediskriminujeme ani nezvýhodňujeme. Je na firmách, zda je pro ně koupené dřevo výhodnější v ČR zpracovat nebo vyvézt," řekl. V drtivé většině podle něj dřevo od LČR kupují české firmy. Vlastní dřevozpracovatelské kapacity Lesy ČR nemají.

Lesy ČR mají podle Szóráda zájem na tom, aby se co nejvíce dřeva zpracovalo a spotřebovalo v ČR a v zemi fungoval silný a konkurenceschopný dřevozpracující průmysl. Podnik podle něj například spolupracuje s ministerstvy zemědělství a průmyslu a obchodu na projektech podpory zpracovatelů dřeva, například v oblasti technologií, investic či vědy a výzkumu. Szórád poznamenal, že některé sortimenty, například buková vláknina, v ČR zpracování zatím ani nemají.

"Je nesmysl, aby Lesy České republiky vyvážely surové dřevo do Rakouska nebo Německa. Nemůžeme se totiž dívat na zisk jednoho jediného podniku, musíme sledovat zisk celkového území," uvedl Zeman. Dodal, že tato cesta by pomohla k oživení pil a dalších závodů dřevozpracujícího průmyslu.

Připomněl, že v Česku také v minulosti existovala tradice výrobců nábytku. Řada z nich však před časem omezila produkci nebo úplně zkrachovala. "My teď vyvezeme surové dřevo, dejme tomu do Finska. Tam z něho vyrobí nábytek a my jej zase dovezeme zpátky do republiky. To není dobrý obchod," uvedl Zeman.

Řekl, že právě oblast okolí Šumavy, kterou v úterý navštívil, by byla ideální lokalitou pro existenci různých segmentů dřevozpracujícího průmyslu. Řada podniků však v tomto regionu skončila nebo utlumila provoz. Je to také příklad papíren v Loučovicích. Tento kdysi významný podnik v minulosti zaměstnával až tři stovky lidí. Papírny však skončily provoz v roce 2012, a v obci se výrazně zvedla nezaměstnanost. Pohybuje se na úrovni kolem 15 procent.

Zeman uvedl, že se pokusí přispět k tomu, aby se provoz v papírnách opět obnovil. "Už jsem to slíbil v roce 2010, kdy jsem si myslel, že jako bývalému premiérovi stačí říct a jeho slovo bude mít vliv. Ale to se nestalo. Takže slibuju, že se o to pokusím ve funkci prezidenta nyní opět," řekl prezident.