Nová energetická koncepce České republiky počítá s tím, že obnovitelné zdroje budou v zemi vyrábět až 30 procent energie. Největší objem vyprodukují jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Ty mají v součtu zajistit až 50 procent energie. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) při sobotní návštěvě Temelína řekl, že v budoucnosti by se mohl poměr obnovitelných zdrojů ještě zvýšit.

"V koncepci počítáme s tím, že kolem 50 procent vyrobí jádro. Dalších 25 až 30 procent pak připadá na obnovitelné zdroje a zbytek připadá na plyn a uhlí," řekl novinářům Sobotka. V případě dvou posledních komodit však očekává, že jejich podíl v následujících letech klesne. Tuto absenci má právě nahradit nárůst obnovitelných zdrojů.

Sobotka uvedl, že v oblasti obnovitelných zdrojů koncepce počítá s mixem větrných, solárních, vodních a bioplynových elektráren. Dodal, že ohledně tepelných elektráren komplikují výhled do budoucnosti dva aspekty. Ty představují těžební limity pro uhlí a fakt, že plyn musí Česká republika dovážet. Plánovaná koncepce, o níž bude ve středu vláda jednat, chce připravit strategii energetické soběstačnosti země.

"Jsem rád, že se nám podařilo celý proces dokončit. Řada lidí na energetické koncepci pracovala dlouhé roky," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, jenž dnes Temelín navštívil se Sobotkou.

Vládní koncepce rozvoje energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně.

Stavba prvního z nich by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016.

Celý proces v Temelíně pak začne později. Sobotka však zatím neuvedl, o jaký časový horizont se jedná. "Nepřijel jsem dnes do Temelína, abych oznamoval nějaké konkrétní termíny. Přijel jsem proto, abych zdůraznil, že vláda má zájem na budoucnosti této bezpečné a efektivní jaderné elektrárny," uvedl Sobotka.