Pražské vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek poslalo k soudu případ tří bývalých členů představenstva investiční společnosti Key Investments. Podle obžaloby způsobili 45 subjektům škodu přes 873,7 milionu korun, když spravovali jejich peníze při obchodování s cennými papíry.

Trojici hrozí za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže až osm let vězení. Na webu to oznámila státní zástupkyně Darja Dunajová, která případ dozoruje. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V kauze podle dřívějších informací médií figurují Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová, kteří působili na různých postech v představenstvu akciové společnosti v letech 2007 až 2011. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Podle detektivů jeden z obviněných nakupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, přestože věděl o jejich nedostatečné likviditě. Zbývající dva nedostatečně dohlíželi na činnost společnosti jako obchodníka s cennými papíry. Uzavřené smlouvy nemohly být vypořádány poté, co v dubnu 2011 přišla firma o licenci obchodníka s cennými papíry. Tím vznikla škoda 36 lidem, čtyřem firmám a pěti městům či městským částem.

Policie zahájila trestní stíhání tří bývalých členů managementu Key Investments v dubnu 2013. Vyšetřování pak bylo ukončeno loni v listopadu. Od té doby státní zástupkyně kauzu studovala a ve čtvrtek ji předala k soudu. Podle Dunajové má hlavní část trestního spisu 108 svazků, což představuje téměř 25 000 stran. Dalších 13 svazků spisu tvoří přílohy. "Obžaloba má 184 stran," sdělila Dunajová. Tuto část bude muset přečíst při zahájení soudního procesu. 

Key Investments spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Radnice firmě dohromady svěřily stovky milionů korun. Prostředky u ní měla také města Sokolov, Votice či společnost Sokolovská uhelná. Firma je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Své peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek.