Výjimečná shoda mezi vládními stranami a opozicí panuje v otázce přijetí více než 1300 uprchlíků z Eritreje a Sýrie. Politici jednohlasně říkají, že vyšší počet běženců z Afriky a Blízkého východu je třeba jasně odmítnout.

"Zkušenosti z minulých let ukazují, že státy střední a východní Evropy včetně České republiky nejsou místem, se kterým by chtěli spojit svoji budoucnost. Povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků bez ohledu na jejich vůli není dlouhodobě udržitelným řešením současné migrační krize," komentoval středeční rozhodnutí Evropské komise předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Vláda dlouhodobě hájí pozici, podle níž by Česko mělo pomáhat primárně přímo v postižených regionech, případně poskytovat zdravotní péči či vzdělání vybraným dětem.

S rozdělováním uprchlíků podle předem určeného klíče není spokojen ani bývalý komisař a nynější europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.

"I nadále a na rozdíl od většiny českých kolegů v Evropském parlamentu konzistentně mandatorní kvóty odmítám. Evropská unie by se měla soustředit na efektivní opatření, a nikoliv na něco, co problém neřeší a unii polarizuje," řekl HN.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy by český parlament měl uplatnit takzvanou žlutou kartu – tedy nástroj evropského práva, kterým je možné kvóty zablokovat. "Odmítnout kvóty je nutnost a akt odpovědnosti i zdravého rozumu. Ale není to řešení problému," dodal Fiala. Je prý třeba změnit imigrační politiku a lépe chránit vnější hranice. V případě, že by to nestačilo, byl by Fiala pro obnovení hranic vnitřních.

S postojem vlády souhlasí i další pravicová strana, TOP 09. "Čekal bych, kromě stanoviska pana premiéra, s nímž souhlasím, i to, co vláda plánuje. Myslím, že bychom se měli vydat směrem otevřených programů pro studenty, rodiny s dětmi, nemocné děti. Stejně se tomu problému nevyhneme a je lepší, abychom začali být aktivní dříve, než dojde k tomu, čím komise straší," reagoval na rozhodnutí její místopředseda Marek Ženíšek.

Pro jednoznačné odmítnutí kvót je i šéf KSČM Vojtěch Filip, který by si dokázal představit, že se spor o ně dostane až k Soudnímu dvoru EU.

"Migrantů není ani dvacet, ani čtyřicet tisíc, těch je půl milionu. Takže jestliže se nyní bavíme o takovýchto číslech, tak to znamená, že nám tím koeficientem přepočtou úplně jiné číslo. Trvám na tom, že by vláda neměla ustupovat," zastává tvrdý postoj Filip.