Stát v prvním soudním sporu, který dospěl k druhoinstančnímu rozhodnutí, uhájil své právo uvalit na výnosy solárních firem přechodnou dodatečnou šestadvacetiprocentní daň. Informovaly o tom páteční Lidové noviny (LN). Podle nich v této konkrétní při žádala po státu společnost BS Park II odškodné přesahující půl milionu korun plus úroky.

"Odvolací Městský soud v Praze potvrdil už prvoinstanční rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který žalobu zamítl," cituje deník mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavla Hortiga.

LN připomínají, že stát čelí soudům a arbitrážím, u nichž solárníci požadují odškodné za speciální solární daň. Ta platila pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 od ledna 2011. Sazba 26 procent platila jen do roku 2013, vloni klesla na deset procent.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Deník uvádí, že společnost BS Park II, která je součástí čtvrtého největšího solárního komplexu v Česku na brněnském letišti v Tuřanech, požadovala odškodné s argumentem, že novela se speciální daní působila retroaktivně. Odvolat se už prý firma nemůže, má ale stále možnost zkusit dovolání k Nejvyššímu soudu. Celkem různé firmy ve vnitrostátních žalobách požadují po Česku 321 milionů korun a k tomu ještě úroky.

Vítězství ve vnitrostátních sporech by podle deníku mohlo posílit obranu státu také v mezinárodních arbitrážích. "Před zahraničními tribunály se aktuálně řeší sedm žalob na Česko kvůli solární dani. Další dva reálně hrozí. Celkem přitom investoři žádají odškodné zhruba 3,3 miliardy korun," dodává list.