Státní železniční dopravce ČD Cargo podal trestní oznámení kvůli údajně nevýhodné smlouvě na pronájem skladu v Lovosicích. S developerskou společností Hyparkos patřící do skupiny HB Reavis ji uzavřel v roce 2008 bývalý ředitel Carga Josef Bazala.

Podle auditu na této smlouvě nákladní dopravce ročně tratí zhruba 60 milionů korun a haly jsou z velké části nevyužity, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo dopravy. HB Reavis se k situaci odmítla vyjádřit.

"Podle všech zjištění někdo účelově uzavřel nevýhodnou smlouvu, aby bylo možno vyvést stamiliony korun ze státem vlastněného ČD Carga. Jinak si nedokážu vysvětlit, že při uzavírání smlouvy a dodatků nikdo nerozpoznal, že smlouva je pro stát nevýhodná," uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Cargo se podle ministerstva bude zabývat možnostmi, jak nájemní smlouvu vypovědět.

To ale podle dřívějších vyjádření společnosti nebude jednoduché. Smlouva platí patnáct let a už v roce 2010 ČD Cargo uvádělo, že podmínky jejího vypovězení by pro dopravce nebyly přijatelné. ČD Cargo za pronájem skladů ročně platí 90 milionů, příjmy pokryjí zhruba třetinu této částky, uvedl předseda představenstva státní firmy Ivan Bednárik.

Kvůli problematickému pronájmu haly už v Cargu i v mateřských Českých drahách v tomto týdnu zasahovala policie, uvedl server iDnes.cz. Ve firmě prý zabavila dokumenty, které se kontraktu týkaly. Podle předsedy představenstva drah Pavla Krtka už ČD s policií spolupracují.

"Nás policie v této záležitosti nekontaktovala," řekla mluvčí HB Reavis Magdaléna Drsová s tím, že ji proto nebude nijak komentovat.

Podle Bednárika smlouva pravděpodobně představuje porušení zákona o veřejných zakázkách, protože nebyla uzavřena na základě otevřeného výběrového řízení. Cargo to tehdy zdůvodňovalo tím, že potřebovalo pozemek sousedící s jeho terminálem na překládku zboží. Ten patřil právě developerovi HB Reavis, který sklad nakonec i stavěl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist