Sociální demokracie bude prosazovat, aby se do návrhu zákona o hazardních hrách vrátila opatření proti gamblerství. V pátek to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Překvapilo ho prý, že z předlohy, kterou ministerstvo financí poslalo do Legislativní rady vlády, tyto části proti původní verzi vypadly. Ministerstvo ale trvá na tom, že návrh opatření proti patologickému hráčství obsahuje.

Na změny předlohy upozornil ve čtvrtek server Aktuálně.cz.

Organizace Transparency International a Občané proti hazardu nařkly ministra financí Andreje Babiše z toho, že ustupuje hazardní lobby. Sobotka v pátek podobně jako jejich zástupci uvedl, že v nynějším návrhu není například zavedení povinnosti stálého informování hráče o celkové prohře a povinných přestávek ve hře.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Mě osobně to také překvapilo, protože návrh zákona byl prezentován těsně před komunálními volbami v loňském roce a byl prezentován jako skutečně velmi ostrý bič na hazard," řekl Sobotka. Doufá, že se povede předlohu ve vládě zase přitvrdit.

"Myslím si, že by snad nic nemělo bránit tomu, aby ty rozumné věci, které mohou vytvořit určité bariéry proti vzniku závislosti na hracích automatech, protože se jedná zejména o hrací automaty, se do návrhu vrátily," soudí premiér. Pokud by se to nepodařilo, měla by o záležitosti jednat podle něho koaliční rada. 

Ministerstvo financí, které se proti nařčení z podléhání hazardní lobby opakovaně ohradilo, uvedlo, že není pravda, že by účinná opatření proti vzniku závislostí ze zákona vypadla. Předloha podle páteční tiskové zprávy úřadu zavede například hráčské karty, jež zamezí tomu, aby lidé v automatech utráceli sociální dávky, a zakáže provozovat hrací automaty v restauracích nebo na čerpacích stanicích.

Ministerstvo podle tiskové zprávy využilo v plánované regulaci hazardu vyvážený mix restrikcí a daňových změn. "Výsledkem by pak mělo být navýšení příjmů z hazardu asi o tři miliardy korun ročně a pokles výdajů souvisejících s hazardem zhruba na polovinu," uvedlo.

V souvislosti s rozvojem hazardu, konkrétně videoloterijních terminálů, přitom Babišův úřad zmiňuje Sobotku. "Tyto přístroje, které se současná podoba zákona snaží zkrotit, tvoří jádro anarchie hazardu. Počátek jejich zásadního rozvoje lze datovat do roku 2005 a 2006, kdy stál v čele ministerstva financí současný premiér Bohuslav Sobotka," stojí v tiskové zprávě. 

"Videoloterijní terminály se začaly povolovat právě okolo roku 2005. Nyní je jich mnohonásobně víc než klasických a právě ony nejvíce přispěly k nárůstu závislostí," uvedl i náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Rozmach videoloterijních terminálů od roku 2006 zmiňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zákon by měl sloužit ke snížení rizik tohoto typu hazardního hraní a zamezit nárůstu patologického hráčství, uvedl v pátek v tiskové zprávě.

Podle Babiše nestačí snahy ministerstva o regulaci hazardu podrážet, Sobotka by měl pomoci je prosadit. "Pokud má někdo nějaký dobrý nápad, jak naše kroky vylepšit, ať nám je urychleně sdělí," citovalo ministerstvo Babiše.

V současnosti je v Česku podle Vobořila kolem 150 000 rizikových hráčů, 40 000 až 80 000 z nich se hráčství věnuje patologicky. "To znamená, že u nich dochází k narušení rodinných vztahů a rozpadu rodiny, k problémům v zaměstnání. Většina z nich hraje na automatech," uvedl Vobořil.

Zadluženost těchto hráčů se podle něho pohybuje k milionu korun na osobu. Do budoucna vidí Vobořil největší rizika v on-line hraní na nelicencovaných zahraničních portálech a internetových kasinech, když stát přichází na daních o stamiliony korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist