Pražský městský soud musí znovu zkoumat platnost licenční smlouvy, kterou uzavřel výtvarník Zdeněk Miler dva měsíce před svou smrtí s vnučkou Karolínou. Rozhodl o tom odvolací senát na žádost správkyně Milerova dědictví Mileny Fischerové. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Milerova vnučka poskytuje na základě napadené smlouvy licence k výrobě předmětů s populárním Krtečkem prostřednictvím své společnosti Little Mole.

Odvolací senát vytkl městskému soudu, že věc odbyl a problematikou samotné licenční smlouvy se vůbec nezabýval. Soud tak tentokrát bude muset zkoumat například to, zda Miler smlouvu uzavřel svobodně či zda nejednal v duševní poruše. Také bude muset řešit otázku, jestli dohoda není neplatná pro rozpor se zákonem nebo pro obcházení zákona.

Za Milerova života rozhodovala o licencích na Krtečka advokátka Fischerová, kterou výtvarník v roce 2006 určil správkyní svého dědictví. S umělcem spolupracovala téměř 20 let a tvrdí, že ji o smlouvě s vnučkou nikdy neinformoval, takže existence dokumentu byla následně překvapením nejen pro ni, ale i pro další výtvarníkovy dědice. Milerova vnučka žila v dědečkově domácnosti od svých 14 let, licenční smlouvu s ním uzavřela v září 2011.

Fischerová smlouvu pokládá za neplatnou a obrátila se kvůli tomu na pražský městský soud. Ten její žalobu počátkem loňského roku nepravomocně zamítl s tím, že na určení toho, zda je smlouva platná, či neplatná, neexistuje právní zájem. Správkyně dědictví se však odvolala, vrchní soud jí vyhověl a verdikt zrušil. Městský soud tak bude 25. května rozhodovat znovu.

Správkyně dědictví mimo jiné namítá, že pojem "veškeré umělecké dílo autora", který licenční smlouva používá, je neurčitý a nelze dospět k jeho jednoznačnému výkladu. Vzhledem k rozsahu licence je podle ní smlouva navíc v rozporu s dobrými mravy. Podle rozhodnutí pražského vrchního soudu mají na určení platnosti či neplatnosti smlouvy zájem obě strany sporu.