Ministr financí Andrej Babiš (ANO) slevil ze svých požadavků v boji proti hazardu. Sázející budou moci prohrát větší částky, než původně předpokládala verze normy, kterou představil na konci loňského roku. Babiš tvrdí, že s původně tvrdší normou přišel proto, aby nemusel tolik ustupovat hazardní lobby, píše server Aktuálně.cz.

Nová verze novely stanovuje limit pro nejvyšší sázku u technických her v herně (například u interaktivních on-line terminálů) na sto korun, Babiš původně navrhoval pouze pět korun. Dále se zdvojnásobila suma, kterou bude možné za hodinu v herně prohrát, a to ze dvou tisíc na 4500 korun. U kasin byl limit zvýšen o desetinásobek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V jedné hře bude možné prohrát tisícikorunu a za hodinu 45 tisíc. Ministerstvo se rozhodlo zkrátit i původně navrhovaný interval mezi dvěma hrami na automatu z pěti vteřin na dvě.

Ministr označil původní tvrdá opatření za nereálná, jeho cílem je vybrat víc na daních. "Za prvé takto přísný limit neexistuje nikde v Evropě a za druhé by takové omezení znamenalo snížení příjmu státního rozpočtu až o padesát procent," říká Babiš. I přes zmírnění původního návrhu dojde podle ministerstva k omezení současného stavu.

Zmírnění zákona kritizuje opozice i koaliční ČSSD, které vadí, že se přijetí novely oddaluje. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ministerstvo financí neplní své sliby. Z novely vypadly návrhy na povinné pauzy mezi hrami nebo omezení otevírací doby heren. Naopak dál novela počítá s registrem hráčů, který by například vylučoval lidi pobírající sociální dávky. Kdy bude zákon schválen, není jasné. Nestíhá jej totiž projednat Evropská komise a připraven není ani zmíněný registr hráčů.

Související