Ministerstvo obrany letos vypíše zakázky na nákup více než 60 obrněnců, radarů, munice a na servis letadel a vrtulníků za několik miliard korun. Seznam tendrů na středečním zasedání schválila vláda. Zakázky by měly odstartovat ještě letos, platby za ně ale nastanou až v příštích letech.

Jednou z největších by mělo být pořízení dalších kolových obrněných transportérů. Ve třetím čtvrtletí by měla být vyhlášena zakázka na nákup 20 pandurů včetně logistického zabezpečení a školení. Z nich šest bude velitelsko-štábních a 14 spojovacích. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva by vozidla měla stát 1,3 miliardy korun, přičemž dodávky předpokládá v letech 2018 až 2020. Ve výzbroji již má armáda 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Jejich nákup provázelo podezření z korupce. 

Koncem roku armáda plánuje vypsat také tendr na dalších 42 obrněnců na podvozcích firmy Tatra. Opět šest z nich by mělo být velitelsko-štábních, zbytek spojovacích. Podle dokumentu není zatím jasné, zda by šlo o vozidla Titus, nebo Vega. Ministerstvo předpokládá, že stroje bude platit v letech 2019 až 2023. Vybavena by jimi měla být sedmá obrněná brigáda.

Další výraznou zakázkou bude nákup radarů. V nejbližších měsících by měla být vyhlášena první etapa mobilních 3D radiolokátorů typu MADR. Armáda jich plánuje nakoupit deset za asi 3,5 miliardy. Původně si je chtělo Česko pořídit s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky, ze spolupráce ale sešlo. Současné radary ještě sovětské výroby jsou podle vojáků za svou životností.

Již v loňském roce ministerstvo vypsalo zakázku na čtyři komplety letištních radiolokátorů. Do tendru za 666 milionů se ale přihlásila pouze jedna firma, soutěž proto byla v březnu zrušena. Nová je naplánována na druhé čtvrtletí.

Několik zakázek plánují i vzdušné síly. Opětovně by měla být vyhlášena soutěž na servis dvou Airbusů A319 z vládní letky do roku 2022 za téměř půl miliardy, stejně jako na servisní podporu šesti letounů L-410. Armáda bude hledat také firmu na servis vrtulníků Sokol a na "střední opravy" šesti L-159T1. Již na začátku roku byl vyhlášen tendr na výcvik pilotů české armády a studentů Univerzity obrany za 1,2 miliardy korun. 

Dalšími zakázkami je nákup munice a "zajištění schopnosti operačního použití zbraňových systémů laserem naváděných pum" pro gripeny. Seznam naopak zatím neobsahuje nákup nových víceúčelových vrtulníků.

Ministerstva musejí vládu podle zákona informovat o všech významných zakázkách, které plánují v letošním roce zahájit. Ministerstvo obrany kabinetu zaslalo seznam 11 tendrů se základními informacemi.

Související