V polovině příštího roku má začít stavba dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Podle plánů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může být hotova v roce 2019. Nejpozději do roku 2030 by pak řidiči měli po čtyřproudé komunikaci dojet kolem Trutnova až k hranicím s Polskem.

Stavba ale může nabrat další zpoždění. Na zhruba patnáctikilometrovém úseku mezi Hradcem a Smiřicemi totiž v jedné části zbývá vykoupit 2,1 procenta pozemků, a ve druhé dokonce 6,3 procenta pozemků. V sedm a půl kilometrovém úseku Smiřice – Jaroměř pak státu chybí ještě desetina potřebných pozemků.

Vyplývá to ze zprávy ministerstva dopravy a ŘSD, kterou ve středu vzala na vědomí vláda. Potřebné pozemky chce stát vyvlastnit, ale kvůli loňské novele zákona musí znovu zpracovat znalecké posudky, smlouvy a oslovit vlastníky. Novela totiž zvyšuje cenu, jež může stát za pozemek nabídnout, až na více než osminásobek ceny stanovené znaleckým posudkem.

U Hradce už se staví

Na dálnici D11 se stavbaři vrátili loni po osmi letech. U Hradce Králové dokončují necelých dva a půl kilometru, které na trase z Prahy do Hradce Králové stále chybějí. Dálniční spojení obou měst má být dokončeno v srpnu 2017. Dálnice má nově končit u mimoúrovňové křižovatky v Hradci Králové - Kuklenách. Stavbu zdržely spory o pozemky se statkářkou Ludmilou Havránkovou a její sestrou.

Stavba dálnice D11 začala už v roce 1978, po prvních osmnácti kilometrech se ale začalo jezdit až v roce 1984. Zajímavostí nejstaršího úseku je nezvyklá šířka dělicího travnatého pásu, protože se zde od počátku počítalo s možným rozšířením na tři pruhy v každém směru. V roce 1990 pak stavba na dlouhou dobu končila u Poděbrad, tedy zhruba v polovině trasy mezi Prahou a Hradcem.

Zbytek úseku se začal stavět až v roce 2003, téměř k Hradci Králové byla dálnice zprovozněna v roce 2006. Řidiči nyní sjíždějí buď přes křižovatku u Opatovic nad Labem a pak míří po čtyřpruhové komunikaci do Hradce, nebo dojedou až na provizorní sjezd u Libišan a přes okrajové čtvrti Březhrad a Plačice objedou krajské město ze západu, pokud pokračují dále směrem na Jaroměř.

U Hradce by se měla dálnice napojit na chystanou rychlostní silnici R35 směrem na Olomouc, která se má stát severní alternativou k přetížené D1, ale její plány zatím zůstávají až na drobné výjimky stále jen na papíře.

Kolem Trutnova až k hranicím

Více než 22 kilometrů z Hradce Králové do Jaroměře se má začít stavět už příští rok, dálnice povede v blízkosti dosavadní silnice první třídy číslo 33.

Místo k Náchodu ale poté zamíří na sever, tedy jako současná silnice první třídy číslo 37. Z východu mine Dvůr Králové nad Labem i Trutnov a skončí na hraničním přechodu Královec poblíž Žacléře. Formálně už nemá jít o dálnici, ale „jen“ rychlostní silnici.

Zatímco část do Jaroměře může být podle materiálu hotova do čtyř let, úsek z Jaroměře k Trutnovu a hranicím s Polskem do roku 2024. Teprve však probíhá předběžný geotechnický průzkum, územní rozhodnutí má být vydáno v roce 2017. Krajním termínem dokončení je podle ministerstva dopravy rok 2030 s ohledem na to, že úsek je zařazen do transevropské dopravní sítě TEN-T.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist