Prezident Miloš Zeman chce při schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem řešit pohledávky českých podniků v Rusku. Řekl to ve čtvrtek k tématům schůzky s Putinem, která se uskuteční v sobotu v Moskvě. Zeman ruskou metropoli navštíví kvůli oslavám 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem.

"Řada našich podniků má v Rusku obrovské nesplácené pohledávky a já místo řešení situace planety, případně přilehlých galaxií, daleko raději řeším ekonomické problémy," řekl Zeman. Již dříve naznačil, že kromě hospodářských vztahů hodlá se šéfem Kremlu hovořit o řešení ukrajinské krize.

Zeman bude kromě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise jediným prezidentem členského státu Evropské unie, který bude 9. května v Moskvě přítomen. Česká vláda schválila Zemanovu cestu do Moskvy v polovině dubna až napodruhé, když její projednávání nejdříve přerušila kvůli sporům okolo možné účasti Zemana na moskevské vojenské přehlídce. Hrad před druhým kolem schvalování oznámil, že Zeman se přehlídky nezúčastní. 

Putin během oslav bude například v pátek jednat s prezidenty Číny a Kazachstánu, kromě toho má na programu neformální setkání prezidentů členských zemí Společenství nezávislých států a summit Euroasijské hospodářské unie. V sobotu bude jednat nejen se Zemanem, ale také s prezidenty Egypta, Indie, Vietnamu a Jihoafrické republiky. V neděli čeká ruského prezidenta diskuse s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.