Asi 2000 lidí se v Brně postavilo proti prvomájovému pochodu 250 příznivců extremistické organizace Dělnická mládež. Zablokovali přístupové cesty na Malinovského náměstí, skandovali "náckové ven z Brna" a další podobná hesla. Policie nejdříve oba tábory oddělila, nasadila stovky těžkooděnců, jezdce na koních i vrtulník. Další pokusy o blokádu nakonec vyústily v tvrdé potyčky, při kterých policie proti odpůrcům pochodu použila slzný plyn.

Kvůli protestům policie zadržela 57 účastníků blokády, v cele zůstává jeden. Zadržení vesměs blokovali trasu ohlášeného prvomájového pochodu extremistů na rohu ulic Koliště a Lidická. Čeká je přestupkové řízení. Na průvod 250 extremistů a 2000 jejich odpůrců dohlíželo 600 policistů. Dva policisté utrpěli při potyčkách lehká zranění.

Policie potvrdila použití slzotvorných prostředků a značkovače barvou, který nezpůsobuje zranění. "Zákrok odpovídal bezpečnostní situaci. Lze jej hodnotit jako zdařilý," uvedl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. "Ze zásahů máme videomateriály, které budeme dále vyhodnocovat," doplnil.

Podle organizátorů blokády policie bez předchozí výzvy kromě slzného plynu opakovaně použila také gumové projektily. Zároveň ale připustili, že se dav zvláště v závěru akce vymkl kontrole. "Dav získal trochu vlastní dynamiku, dle našeho názoru to nezvládl antikonfliktní tým ani samotná policie," uvedl jeden z organizátorů blokády Václav Pecl. Domnívá se, že policie měla spíše rozpustit pochod Dělnické mládeže, protože mu nedokázala zajistit bezpečný průchod městem.

Pořadatelé akce Dělnické mládeže nazvané Evropo, povstaň počítali s účastí asi 500 lidí, přišlo jich ale méně. Na náměstí Svobody, kde pochod začal, vystoupil předseda spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas, mluvil o hordách imigrantů zaplavujících Evropu, kteří v ní zapalují obchody a škodí jejím obyvatelům. Podle svolavatelů blokády má Dělnická mládež evidentní napojení na neonacistické kruhy.

Když se pochod Dělnické mládeže poprvé přiblížil k blokádě u Malinovského náměstí, jeho svolavatel Erik Lamprecht trval na původní trase. Po domluvě s policií se pochod vydal jinudy – po Kolišti, provázen pískáním lidí shromážděných na Malinovského náměstí.

Organizátoři blokády pak dali pokyn k přeskupení a stovky lidí se opakovaně pokusily v různých skupinách narušit pochod. Vždy se ale do cesty postavili těžkooděnci. Na Rooseveltově třídě dokonce využili policisté jako barikádu autobus MHD.

Nakonec se asi 150 lidem podařilo pochod znovu zastavit na rohu Koliště a Lidické ulice. Sedící demonstranty postupně odtáhli policisté, přišla však další skupina několika stovek lidí, kterou policie po chvíli otálení a neúspěšném pokusu vyjednávat vytlačila silou do Lidické ulice za pomoci jezdců na koních. 

Problémy pokračovaly i na další trase. Na náměstí Svobody čekalo na extremisty asi sto jejich odpůrců. Policie mezi nimi vytvořila prostor pro průvod radikálů za pomoci jezdců na koních, kteří demonstrující vytlačili.

Odpolední policejní zásah vyústil v tvrdé potyčky mezi policií a čelem blokády. Lidé si pak vyplachovali z očí slzný plyn nebo pepřový sprej, mnozí utržili modřiny. Po zásahu policie se méně početnému pochodu Dělnické mládeže podařilo projít Kolištěm a vrátit na původní trasu pochodu. Asi v půl páté se účastníci pochodu rozešli.

Policejní hlídky nicméně budou v Brně hlídkovat na kritických místech až do rána, stále totiž hrozí potyčky mezi skupinkami radikálů a jejich odpůrců.

Prahou prošlo 200 anarchistů, protestovali proti válce i zásahu policie

V Praze na 1. máje vyrazilo do ulic přes 200 anarchistů, kteří se vydali na pochod ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru. Protestovali tak proti válce i policejnímu zásahu proti extremistům z tohoto týdne. Policejní operace mířila proti levicovým radikálům, kteří jsou podezřelí nejméně z pěti žhářských útoků, například údajně zapálili policejní vozy. Anarchisté obvinění odmítají a tvrdí, že jsou obětí policejní represe.

Pochod vyrazil na cestu metropolí krátce před 14. hodinou. Zamířil přes Národní třídu ke Karlovu náměstí a skončil na vinohradském náměstí Míru kolem půl čtvrté. V čele průvodu byl transparent s nápisem Válku válce. Před odchodem z ostrova pronesli anarchisté několik projevů, jimiž kritizovali politiky a společenskou elitu. Zmiňovali například válečný konflikt na Ukrajině. "Nestojíme ani na jedné straně. Nebudeme nenávidět obyčejné Američany ani Rusy. Náš hněv směřuje k mocným," uvedl jeden z řečníků.

Na náměstí Míru se akce uzavřela dalšími projevy a vystoupením písničkáře. Pochod se obešel bez problémů, dohlíželi na něj policisté a strážníci. Akci sledovalo také několik policistů v civilu.