Soud poslal do vazby tři z šesti lidí, které policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem proti extremismu, uvedla ve čtvrtek mluvčí dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Další podrobnosti včetně právní kvalifikace trestných činů nechtěla poskytnout s odvoláním na aktuální stadium vyšetřování.

"Soud vyhověl návrhu státního zástupce a poslal tři osoby do vazby," řekla mluvčí. Další informace podle ní zastupitelství uvolní nejdříve za dva týdny.

Server Lidovky.cz ve čtvrtek napsal, že policejní operace mířila proti levicovým radikálům, kteří podle policie spáchali nejméně pět žhářských útoků. Zapálili prý policejní vozy, jednu policejní služebnu a mýtnou bránu.

"Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku... prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci," stojí v policejních dokumentech, které má server k dispozici.

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově ve čtvrtek na svém facebookovém profilu zveřejnili společné prohlášení několika levicových organizací včetně Anarchistické federace, které zdůraznily, že nejsou teroristé. "Monumentální akci s nekonkrétními, ale o to závažnějšími obviněními považujeme za dosavadní vrchol snahy o zastrašení všech, kteří se v těchto a dalších podobných aktivitách angažují. Jako snahu kriminalizovat nenásilné, společensky prospěšné aktivity šokujícím a nesmyslným obviněním," uvedly.

"V oblasti extremismu s policií, konkrétně s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, běžně a dlouhodobě spolupracujeme a současná policejní operace není pro nás překvapením, které by přišlo jako úder blesku z čistého nebe," řekl ve čtvrtek mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý zasahoval na několika místech České republiky. V Brně-Králově Poli policie našla extrémně nebezpečný předmět, jehož povahu neupřesnila. Podle dosavadních informací to byl nástražný výbušný systém uložený v bytě panelového domu.

V souvislosti s nálezem museli čtyři lidé dočasně opustit své obydlí. Zásah pyrotechniků trval několik hodin, ulice v okolí střežily policejní hlídky. Večer pak policie zasahovala i v Komunitním centru Ateneo v Mostě, kde se pořádají diskusní večery a projekce. Na místě byli jak uniformovaní policisté, tak kriminalisté v civilu.