Na 1. máje se chystá několik oslav, vesměs je pořádají politické strany.

Na Střeleckém ostrově v Praze se odpoledne sejdou jak anarchisté, kteří se odtud vydají na pochod, tak sociální demokraté. Hnutí ANO bude slavit u Vltavy pod Trojským zámečkem, ODS tradičně na Petříně a komunisté zamíří na výstaviště do Holešovic.

Na Střeleckém ostrově byla v roce 1890 vůbec první oslava Svátku práce v českých zemích. Od 14:00 tam své odpoledne pro rodiny s dětmi organizuje ČSSD spolu s Mladými sociálními demokraty.

Už hodinu předtím se na stejném místě sejdou anarchisté, jejich protiválečné shromáždění má heslo Válku válce. Z ostrova vyrazí účastníci na pochod ulicemi Národní, Spálená, Karlovo náměstí, Ječná a Jugoslávská na náměstí Míru. Chtějí jím připomenout potlačení stávky amerických dělníků v Chicagu, které dalo vzniknout právě tradici prvomájových oslav.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která se v předchozích letech v Praze s anarchisty střetla, chystá letos demonstraci v Brně.

PRVOMÁJOVÁ SHROMÁŽDĚNÍ

Kde  čeští politici a aktivisté oslaví 1. máje:

KSČM - Křižíkova fontána, 9:00

ANO - Náplavka u Trojského zámečku, 13:00

ODS - Petřín, 13:00

anarchisté - Střelecký ostrov, 13:00, následuje pochod centrem města

ČSSD a Mladí sociální demokraté - Střelecký ostrov, 14:00

Česká strana národně socialistická - Karlovo náměstí

Dělnická strana sociální spravedlnosti - Brno, pochod z Náměstí svobody, 14:00

V 9:00 začíná pražské prvomájové setkání KSČM u Křižíkovy fontány na holešovickém výstavišti. Kromě Svátku práce chtějí připomenout také 70. výročí osvobození Prahy Rudou armádou a Pražské povstání. Loni se před vchodem do pražského výstaviště, bývalého Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, sešli i odpůrci komunistů.

Tradičně na Petřín zvou od 13:00 své příznivce občanští demokraté. Hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše přesunulo setkání se svými příznivci z náměstí Jiřího z Poděbrad, kde bylo loni, na náplavku pod Trojským zámkem nedaleko zoologické zahrady. Program tam chystá od desíti hodin do páté hodiny večerní. Na Karlovo náměstí oznámila shromáždění Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005).

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.