Pátrání po článku "Hitler je gentleman", který podle prezidenta Miloše Zemana napsal Ferdinand Peroutka, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Zeman na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku zopakoval, že článek, který hledá jeho mluvčí Jiří Ovčáček, kdysi viděl na vlastní oči. "A pokud mě oči neklamou, tak ten článek existuje," dodal prezident.

Pátrání má trvat do června. "Nebude-li článek nalezen, bude v této konkrétní věci následovat omluva. Nikoli však za vyjádření, že v letech 1938 - 39 F. Peroutka krátkodobě selhal," řekl HN hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Kromě toho se Zeman na mítinku v Milovicích pochlubil svým zdravotním stavem. "Trpím lehkou formou cukrovky, mezi sedmi a osmi body, mám neuropatii dolních končetin, proto chodím o holi. A to je všechno. Plíce, protože jsem vášnivý kuřák, jsou naprosto čisté. Nedávno jsem byl na rentgenu, říkali: 'Vy jste nekuřák, že?' A prostatu, pravil profesor Dvořáček, prostatu mám jako panic," prohlásil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Slova o Peroutkově selhání pronesl Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu, hovořil také o selhání intelektuálů v krizové situaci a o jejich fascinaci nacismem.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem "Hitler je gentleman" nenapsal. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová už kvůli Zemanovým slovům zažalovala stát a požaduje omluvu.

Hradní mluvčí ale namísto toho začal zveřejňovat Peroutkovy texty, které jsou podle prezidenta ještě horší než dosud nenalezený článek "Hitler je gentleman".

Naposledy vydal Hrad text s názvem "Ani - ani". "Text artikuluje postoj tehdejší protektorátní reprezentace," řekl k němu Ovčáček s tím, že další Peroutkovy "kontroverzní" články budou následovat.

V pondělí Hrad zveřejnil článek "Dynamický život" psaný k Hitlerovým narozeninám v roce 1939.

Jak upozornil server Novinky.cz, šlo o jeden z článků, kterým Peroutku vydíralo gestapo a kvůli kterému nakonec skončil v koncentračním táboře. To potvrdilo i několik historiků, podle kterých nacistům vadila řada jinotajů, které Peroutka do svého textu ukryl.

Minulé pondělí Hrad například zveřejnil text s názvem "Češi, Němci a židé", který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost,  v úterý článek "Povinnost je jasná" zveřejněný původně 27. srpna 1939 v Lidových novinách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist