Poslanci ve středu schválili novelu, podle které budou děti z dětských domovů a obdobných zařízení osvobozeny od poplatků za komunální odpad. Poplatky se nově nemají týkat ani obyvatel domovů pro zdravotně postižené a pro seniory. 

Až dosud totiž zákon děti nechránil před tím, aby se na děti, které odcházejí z dětských domovů, sesypaly exekuce. A to proto, že nevědomky dlužily poplatky za odvoz odpadu, které obce nechtěly po rodičích, ale přímo po dětech. Obce si mohly v posledních dvou letech vybrat, zda poplatek vyměří dítěti, nebo rodičům. Pokud si vybraly děti, které o tom ani nevěděly, dluhy narostly ze stokorun až do tisícových částek.

Kromě průlomové změny, kdy povinnost platit za svoz odpadu půjde za rodiči, navíc zákon umožní, aby obce odpustily i již vyměřené poplatky. Změnu prosazovala právnička Alena Vlachová, která stojí za projektem Děti bez dluhů.

"Obce mají postupovat co nejúčelněji, což se těžko stane, když poplatek vyměří pětiletému dítěti. Praxe je bohužel taková, že se tím stejně neřídí a vyměřují dál dětem a říkají 'Vždyť my si můžeme libovolně vybrat'," popsala Vlachová dosavadní praxi. 

Politikům se do změny původně příliš nechtělo. Poměrně dlouho se zdálo, že návrh novely, který je sám o sobě poměrně stručný, dolní komorou neprojde. Ve sněmovně ležel od loňského května a prvním čtením prošel až v prosinci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist