Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček odchází z klubu TOP 09 a nezávislých. Hudeček po loňských koumunálních volbách, kde TOP 09 skončila druhá, vystoupil ze strany. Nadále ale zůstával členem zastupitelského klubu.

"Hlavním důvodem je, že se budu více věnovat univerzitní činnosti. Budu vyučovat studenty na několika univerzitách v předmětech zaměřených na veřejnou správu. I proto chci v dalším období působit v komunální politice nezávisle na politických stranách," řekl HN Hudeček. Zároveň vyloučil, že by chtěl vstoupit do jiné politické strany.

Spolu s Hudečkem odcházejí z klubu TOP 09 i další dva zastupitelé Eva Vorlíčková a Milan Růžička. Vorlíčková byla za Hudečka radní pro IT. V pražském zastupitelstvu teď společně utvoří tříčlenný klub Nezávislí.

Hudeček odešel z TOP 09 pár dní po volbách, překvapivě na žádost předsedy Karla Schwarzenberga. Právě Schwarzenberg přitom nad Hudečkem ve straně držel ochrannou ruku. Důvodem byly především osobní spory Hudečka s tehdejším šéfem pražské TOP 09 Jiřím Vávrou. 

Minimálně od jmenování Hudečka primátorem byla pražská TOP 09 rozštěpená na dvě křídla. Ti, kteří stáli za Hudečkem, Vávru vinili ze styků s lidmi, již zákulisně ovlivňují byznys s magistrátem. Vávrovi lidé zase Hudečkovi vyčítali špatnou komunikaci uvnitř strany. 

"Jestliže byl dosud klub TOP 09 a nezávislých politickými oponenty interpretován jako nečitelný, vznikají tímto krokem v zastupitelstvu Prahy dvě jasně vyprofilované strany," komentoval to předseda klubu Václav Novotný.

Po jeho vystoupení ze strany se spekulovalo o tom, že by Hudeček mohl vstoupit k hnutí Starostové a nezávislí. Nebo dokonce do hnutí ANO. Spolupráci s hnutím Andreje Babiše přitom Hudeček rázně odmítal už před komunálními volbami. 

Hudeček se stal pražským primátorem v červnu 2013, po odvolání Bohuslava Svobody (ODS). Nejvíce se proslavil během povodní. Velkou pozornost na sebe přitáhl i díky Pražským stavebním předpisům, které rada schválila loni v létě.

Vyhláška upravovala to, jak se bude v Praze stavět - především přišla znovu s pojmy, jako je uliční nebo stavební čára, které budování v Praze navracely k prvorepublikovému plánování města. Kromě toho ale zakazovaly v hlavním městě billboardy.

I kvůli tomu byl Hudeček hlavním terčem masivní antikampaně reklamních společností.

Pražské stavební předpisy přestaly platit letos v lednu, kdy je zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. 

Klub TOP 09, který se po Hudečkově odchodu přejmenoval na klub TOP 09 a nezávislých, měl po volbách v zastupitelstvu 16 hlasů. Teď už jich má jen 12.

Kromě Hudečka, Vorlíčkové a Růžičky totiž letos klub opustila i Monika Krobová Hášová. Ta ovšem podporuje pražskou koalici ANO, Trojkoalice a ČSSD.