Ministr kultury Daniel Herman v pátek odvolal svého náměstka Miroslava Rovenského (oba KDU-ČSL), kterého nedávno pověřil řízením Národní knihovny (NK). Rovenský se má podle něj soustředit na problémy knihovny. Rovenského odvolání překvapilo.

"Usoudil jsem, že úkoly v Národní knihovně jsou natolik závažné, že je třeba se jim věnovat na plný úvazek," řekl Herman.

"Odvolání mě velice překvapilo. Argumenty pana ministra úplně nechápu, k mé práci v knihovně ani na ministerstvu dosud neměl žádné výhrady," reagoval Rovenský.

Rovenský, sám aktivní hudebník, měl na ministerstvu v gesci oblast živého umění. Jak řekl Herman, tato oblast již od 1. dubna spadá pod první náměstkyni Kateřinu Kalistovou (ČSSD).

"Od jmenování pana náměstka krizovým manažerem pro Národní knihovnu byl jeho úvazek jako náměstka padesátiprocentní," uvedl a zopakoval, že vedení knihovny je náročná funkce, je třeba instituci stabilizovat a pokračovat v revitalizaci Klementina.

Zda by se měl Rovenský do budoucna stát řádným ředitelem NK, zatím nechtěl komentovat. Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, kdo a jak by měl obsadit uvolněné místo náměstka.

Organizační struktura úřadu ale dozná změn i v souvislosti se zákonem o státní službě.

Rovenského překvapila zmínka o jeho údajném polovičním úvazku na MK, neboť žádnou smlouvu, která by to zakotvila, prý nemá.

Na druhé straně většinu kompetencí na ministerstvu po jeho odchodu do NK převzali další náměstci, nerozumí tedy současnému rozhodnutí ministra.

Tomáš Böhm, který Národní knihovnu vedl od počátku roku 2011, rezignoval 3. března oficiálně z osobních důvodů.

Do funkce ho jmenoval jeden z kontroverzních ministrů kultury TOP 09 a STAN Jiří Besser, a Böhm tak mohl být jedním z posledních lidí spřízněných se stranou, který zastával významnou veřejnou funkci.

Národní knihovna je v současné době institucí, kam plyne velké množství peněz - revitalizace Klementina bude stát celkem 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů.

Související