V Sýrii bojuje v řadách radikálních islamistů jeden český občan. Českému rozhlasu (ČRo) to řekla evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Před dvěma dny jí o tom prý informovali kolegové, kteří mají na starost oblast bezpečnosti a trestního práva.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale uvedl, že informace není pravdivá. "Šíří se celá řada spekulací, že se měl první český občan připojit k islámským radikálům, musím konstatovat, že jsme to prověřovali a není to pravda," napsal na Twitteru. V pozdějším tweetu uvedl, že informaci nelze rozhodně potvrdit. Ani podle ministerstva vnitra se zatím informace nepotvrdila. 

"Já jsem o tom dostala informaci od svých kolegů, kteří dělají právě oblast bezpečnosti a trestního práva. Je to informace stará dva dny, já jsem po tom více nepátrala, nemyslím si, že bych měla mít bližší informace. Je to signál, že se ten fenomén rozšiřuje,“ prohlásila Jourová.

Tuzemské bezpečnostní složky podle ředitelky tiskového oddělení ministerstva vnitra Lucie Novákové situaci kolem případného zapojení občanů Česka do bojů na straně Islámského státu dlouhodobě a pečlivě sledují. "Už v minulosti se objevila podobná podezření, zatím se však nikdy nepotvrdila. Stejně tak není potvrzen ani aktuální případ," sdělila Nováková.

Informaci nepotvrdil ani mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert. "Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jeden náš občan. Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme společně s naší rozvědkou a zahraničními zpravodajskými službami," uvedl Šubert. 

Jourová následně uvedla, že se ve statistikách, které má k dispozici, objevují podezření o možném zapojení lidí z východoevropských zemí průběžně. Mluvila prý také s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Sdělil jí, že zatím nemůže potvrdit, že by člověk, o němž eurokomisařka mluvila, byl již v zahraničí. "Ale já jsem vycházela z našich informačních zdrojů," řekla Českému rozhlasu Jourová.

Jourová v pondělí v rozhovoru s francouzským listem Le Figaro uvedla, že do Sýrie odešlo bojovat v řadách islámských radikálů 5000 až 6000 dobrovolníků z Evropy. Jde ale jenom o odhad a podle české komisařky je realita horší. Jourová zároveň prohlásila, že je třeba se zaměřit spíše "na prevenci než na postih".

Evropská unie podle komisařky v rozpočtu na letošní rok vyčlenila 2,5 milionu eur (68 milionů korun) pro vyškolení zaměstnanců vězeňského systému a prokurátorů.

Je prý třeba také zlepšit součinnost evropských policejních a soudních složek, zejména mezi policejní organizací Europol a jednotkou pro soudní spolupráci Eurojust. Výměna informací mezi těmito organizacemi by měla být "automatická a systematická", řekla Jourová. Bude podle ní nezbytné sestavit širší vyšetřovací skupiny, aby pak mohli společně pracovat také prokurátoři a policisté z unijních zemí.

Komisařka prosazuje zřízení funkce evropského prokurátora. "Zpočátku by se specializoval na otázky finančních podvodů vzhledem k rozpočtu EU. Později bychom mohli uvažovat o rozšíření jeho pravomocí na zločiny páchané bez ohledu na státní hranice, například na obchodování s lidmi," sdělila komisařka.

Související