Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí má výhrady k navrhovanému systému hodnocení státních úředníků. Podle ní je potřeba nastavit přehledná a objektivní pravidla, podle kterých budou představení své podřízené úředníky hodnotit. Po úterním jednání rady to řekl její předseda, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Zdůraznil, že služební hodnocení může mít pro úředníky vážné dopady.

Dienstbier uvedl, že implementace zákona o státní službě patří k prioritám letošního akčního plánu pro boj s korupcí. "Dobře fungující státní služba je nepochybně i protikorupčním opatřením," podotkl.

"Navrhovaný systém hodnocení státních úředníků by se podle schváleného stanoviska měl maximálně objektivizovat, tedy potlačit subjektivní stránku hodnotitele," řekl ministr. "Služební hodnocení může mít vážné dopady v případě, že je negativní: okamžitou ztrátu pozice představeného, v případě opakování i ztrátu služebního poměru," připomněl. Kritéria hodnocení proto podle něj musí být dostatečně jasná, aby je mohl přezkoumat soud.

Rada také projednala novelu zákona o střetu zájmů, s kterou v zásadě souhlasí, a novelu zákona o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, k níž vydala jasně doporučující stanovisko.

Nejrozpornější podle Dienstbiera byla debata nad návrhem zákona o veřejných zakázkách. Zatím prý panují značné pochybnosti, do jaké míry se ministerstvu pro místní rozvoj daří navrhnout zákon tak, aby neotevíral, ale naopak zužoval prostor pro korupci. Rada se proto k návrhu vrátí až poté, co bude známo jeho konkrétní paragrafové znění.