Česká armáda si chce ke čtyřem současným letounům CASA koupit ještě dva další. Uvedl to v úterý deník E15, cena letadel by prý neměla převýšit 1,6 miliardy korun. S odvoláním na zdroje blízké vedení resortu list napsal, že rozšíření flotily prosazuje náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková deníku řekla, že v souvislosti s plánem postupného vyřazení tryskových Jak 40 se uvažuje o jejich náhradě. "Jednou z variant je i pořízení dalších dvou letounů CASA, možné je i urychlení projektu středního transportního letounu," uvedla. Hlavním argumentem pro investici do letounů CASA je společná logistika, která by byla levnější než při provozování jiného typu, dodává deník.

Později během úterý Růžičková doplnila, že nákup strojů CASA je jednou, nikoli však jedinou variantou. O tom, jakým způsobem nahradí dvě dosluhující dopravní letadla Jak-40, armáda podle ní ještě definitivně nerozhodla.

O řešení situace se podle Růžičkové zatím diskutuje, konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce roku. Ve hře jsou dvě možnosti - buď se zastaralé stroje zmodernizují, nebo se koupí nová letadla. Modernizace by nicméně byla s ohledem na stáří letounů nákladná a neefektivní, uvedla Růžičková.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený.

Letouny CASA v držení české armády provázely poruchy, kvůli kterým vojáci několikrát provoz letadel zastavili.

Protikorupční policie v březnu navrhla podat v kauze nákupu letounů obžalobu. V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Obviněným hrozí až deset let vězení. Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo, ačkoli to stanovuje zákon. Parkanová trvá na tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za absurdní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist