Ministerstvo vnitra nemá koncepci nákupu vybavení a výstavby zázemí pro hasiče, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo často měnilo objem a dobu trvání investičních programů, ukázala kontrola čtyř z nich. Hasičský záchranný sbor ČR (HZS) poukázal na to, že se v období kontrolovaném NKÚ hasičům výrazně snížil rozpočet zejména právě na investice. Nyní už ale hasiči koncepci na pořizování vybavení a zázemí mají, uvedl HZS.

Kontrolní úřad prověřoval peníze vynaložené v letech 2009 až 2013. "Například u jednoho z kontrolovaných programů byl původní rozpočet třikrát upraven a program prodloužen z roku 2014 do roku 2017. Peněžní prostředky byly přitom nejdříve dvakrát navýšeny celkem o 1,8 miliardy korun a pak sníženy o 450,8 milionu korun," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Podle NKÚ se sice v rámci investičních programů pořizovaly hasičské stanice a technika, dokumentace ale neobsahovala cíle programů a způsoby jejich dosažení. Není proto zřejmé, do jaké míry jednotlivé programy přispěly ke zlepšení vybavenosti Hasičského záchranného sboru ČR (HZS).

Dokumentace programů se podle Málkové naopak upravovala tak, aby odpovídala skutečnosti. Investiční program Reprodukce majetku HZS tak počítal do konce roku 2011 se stavbou 13 nových hasičských stanic, v lednu 2012 byl ovšem jejich počet snížen na dvě. "Tato výrazná změna nebyla nijak zdůvodněna. V programu nebyla určena místa plánované výstavby stanic a odhad jejich jednotkové ceny se lišil od skutečnosti." doplnil NKÚ.

Podle hasičů bylo v kontrolovaných letech téměř nemožné vycházet z jakékoliv koncepce. "V roce 2011 došlo k dramatickému snížení finančních prostředků pro HZS ČR o více než třetinu, v oblasti investic dokonce o více než dvě třetiny," uvedla mluvčí generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová. Pokles rozpočtu se tak podle ní logicky promítl do investičních programů. Nyní už má sbor koncepci na nákup vybavení a výstavbu zázemí zpracovanou. "Poznatky NKÚ využijeme ke zlepšení nastavených postupů v dalším období," řekl generální ředitel HZS Drahoslav Ryba.

Kontrola 37 konkrétních investic do pořízení movitého a nemovitého majetku za víc než 636 milionů korun podle NKÚ odhalila jediné vážnější pochybení. Pražští hasiči při stavbě stanice v Modřanech porušili rozpočtovou kázeň ve výši 300 tisíc korun, když uhradili fakturu dříve, než předpokládala smlouva. Za inženýrskou činnost spojenou se získáním stavebního povolení zaplatili dřív, než bylo povolení vydáno. "Činnost byla zaplacena pár dní před tím, než byla vykonána. Vykonána ale byla vzápětí v plném rozsahu," řekl k tomu Ryba.

Menší nedostatky našel NKÚ při rekonstrukci Víceúčelového zařízení ve Zbirohu. "Ministerstvo vnitra v tomto případě například rozdělilo investiční akci na tři samostatné etapy, které pak byly zadávány v jednodušších a méně transparentních typech řízení," podotkla mluvčí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist