Bývalý prezident Václav Klaus ve čtvrtek požádal dopisem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o prověření informací o údajné korupci při amnestii z ledna 2013. Média v uplynulých dnech tuto možnost zmiňovala v souvislosti s úmrtím podnikatele Petera Kovarčíka.
Policie se prý začala nedávno o Klausova dlouholetého známého zajímat kvůli kontu se stovkami milionů korun ve Švýcarsku a Nadační fond proti korupci dal peníze do souvislosti s možnou korupcí. Klaus tyto spekulace odmítá. Dopis zveřejnil na svém webu.
Klaus uvedl, že je nutné prověřit informace ohledně případné korupce, o které fond spekuluje, ale také možné křivé obvinění a pomluvu. "Doufám, že státní zastupitelství již zahájilo trestní řízení," píše bývalý prezident.
Mluvčí státního zastupitelství Petr Malý řekl, že NSZ dnes dopis obdrželo, seznámí se s jeho obsahem a bude se jím zabývat jako jakýmkoli řádným podáním.
Podle jeho právního zástupce Romana Jelínka nejde o trestní oznámení, ale o vyjádření podpory vyšetřovatelům. "Tímto prohlášením se pan prezident Klaus obrátil na nejvyššího státního zástupce, aby se zasadil o rychlé a efektivní prošetření nedávných informací," řekl Jelínek.
Úvahy o údajné korupci souvisejí s Klausovou amnestií z 1. ledna 2013, která se mimo jiné týkala osvobození obviněných podnikatelů v řadě kauz vlekoucích se několik let. Klaus již dříve podezření z korupčního jednání odmítl. "Zároveň, bez ohledu na svou imunitu, se hlásí k jakékoliv pomoci a součinnosti s vyšetřujícími orgány," dodal Jelínek.
Podnikatel a producent Kovarčík zemřel koncem března v Praze ve věku 61 let. Údajně nešťastnou náhodou uklouzl v koupelně. Patřil mimo jiné k dlouholetým přátelům Klause. Býval blízký ODS a jeho firma Teleaxis byla spojována s financováním strany, kterou Klaus založil a vedl. Společnost řadu let spolupracovala také se sportem. Po sporech se svazem ledního hokeje v roce 2004 vstoupila do likvidace. Kovarčík poté řídil společnost Czech Teleaxis, která se zabývá marketingem, poradenstvím, organizací sportovních, kulturních a společenských akcí.
O Kovarčíka se podle dřívějších informací deníku Právo zajímala krátce před jeho úmrtím policie kvůli podezření z praní špinavých peněz. Údajně se ho chystala začít prověřovat pod dozorem státního zástupce v souvislosti s bankovním kontem ve Švýcarsku. Na něm se prý objevilo v roce 2013 přes 600 milionů korun a Kovarčík k němu údajně měl dispoziční právo.
Informaci o kontu dostali podle deníku čeští detektivové zhruba před měsícem od švýcarských kolegů, kteří je kontaktovali s podezřením na praní špinavých peněz. Žádost o spolupráci následovala po dvouletém prověřování informací z dopisu, který Švýcarům poslal v červnu 2013 ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Ten jim podle Práva na základě svého zdroje uvedl číslo účtu u švýcarské banky, do které údajně putovaly peníze z Czech Teleaxis. "Suma 25 milionů eur může podle neověřené informace pocházet z úplatků souvisejících s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem," napsal švýcarským žalobcům Soukenka.
Kriminalisté údajně prověřují také dosud nepotvrzenou informaci, že se Kovarčík setkal na podzim 2012 s pěti podnikateli ve Špindlerově Mlýně. Údajně jednoho z nich se pak týkala Klausova amnestie. Kovarčík ale podle Klause o chystané amnestii nemohl do samotného vyhlášení při novoročním projevu vědět. "Nikdo nemohl žádnou korupci organizovat," reagoval minulý týden Klaus.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist