Konvoj amerických vojáků, kteří se vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu, přijel do Prahy. Vojáci se do hlavního města přesouvali ve třech kolonách, které ráno a dopoledne vyjely z Liberce, Pardubic a Vyškova. 

V kasárnách v Praze-Ruzyni se spojily všechny tři části amerického vojenského konvoje. Americké vojáky v Praze vítaly stovky příznivců i veteránská technika. Odpůrců přesunu na plánovanou demonstraci u ruzyňských kasáren přišla jen hrstka.

Okolo půl jedné do kasáren dorazila první část konvoje, která ráno vyjela z Liberce. Na místo se však kvůli dopravním komplikacím na Pražském okruhu dostala se zpožděním. Zhruba o hodinu později do cíle pondělního přejezdu dojela i další "liberecká" skupina a vzápětí po ní i první vojáci, kteří nocovali v Pardubicích. V Ruzyni tak už je přes 30 amerických strojů z celkové více než stovky.

Odpůrců amerického armádního konvoje cestou zaznamenali vojáci jen pár, řekli novinářům po příjezdu do ruzyňských kasáren, kde více než 500 vojáků a zhruba 115 armádních vozidel zůstane do středy. Velitel konvoje Tim Payment přivítání označil za překvapení. "Měli jsme neuvěřitelnou podporu všude, kde jsme zastavovali," uvedl. Zároveň ocenil i spolupráci s českou armádou.

K otázce, zda vnímal i přítomnost odpůrců konvoje, odvětil, že jich během cesty viděl pouze pár. "Je dobře, že je Česko svobodnou zemí a že lidé mají právo mluvit, stejně jako v Americe," podotkl.

Tři konvoje americké armády na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku.
Foto: Americký konvoj na cestě z Pobaltí do Ruzyně.
Autor: ČTK

Ohlášený protest pořádala organizace Akorn. Jeho cílem bylo podle ní vyjádřit snahu o českou neutralitu, tedy podobné postavení, jako má Rakousko nebo Švýcarsko. Prý by pak Česko získalo záruky jak Spojených států amerických, tak Ruska a mohlo by těžit z hospodářských příležitostí Západu i Východu.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana se na 18. kilometru stala nehoda tří nákladních automobilů a na 16. kilometru se srazily dva kamiony. Konvoj tak musel změnit plánovanou trasu a přesun vojenských vozidel se zpomalil.

"Vlivem dopravní nehody na 18. kilometru R1 bylo nutné některé konvoje odstavit na vhodných místech před Prahou, v současné době je již stanovena objízdná trasa Jižní spojka - Barrandovský most - Radlická - Rozvadovská spojka a zpět na Pražský okruh. Policisté budou jednotlivým částem konvoje v průjezdu objízdnou trasou asistovat," sdělil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Video: Američtí vojáci komentují průjezd Českem

Američtí vojáci nadšeně komentují svůj průjezd Českem

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zhodnotil i přes dopravní komplikace dosavadní průběh přejezdu pozitivně. "Vždycky něco nastane. Díky softwaru můžeme sledovat situaci on-line, mohli jsme zabránit domu, aby se jednotlivé díly kolony přiblížily k dopravní nehodě a způsobily nějakou větší dopravní újmu," uvedl ministr.

Do ruzyňských kasáren postupně přijede všech téměř 520 vojáků a 115 armádních vozidel, tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee. Poslední vozy by podle původního plánu měly do Ruzyně přijet kolem 17. hodiny.

U kasáren na americké vojáky čekají dvě stovky lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie a pozdravit je přijeli i příznivci vojenské historie s armádními veterány.

Na místo se chystají také odpůrci přejezdu konvoje. Plánovaná demonstrace má začít v pondělí ve 14 hodin. V kasárnách je proto připraven policejní antikonfliktní tým. Policie ale zatím musela řešit pouze jeden incident, při kterém se do potyčky s příznivci konvoje dostal muž s hákovým křížem na americké vlajce.

V Praze budou mít američtí vojáci den volna. Čas také využijí k tomu, aby opravili porouchaná vozidla, nákladní automobil a obrněný transportér Stryker. Česká armáda jim k tomu zajistí například jeřáby a další techniku, náhradní díly Američané dostanou ze své německé základny.

V úterý se kasárna od 10 do 18 hodin otevřou veřejnosti, aby se mohla s účastníky takzvané dragounské jízdy setkat a prohlédnout si jejich techniku. Ve středu brzy ráno se konvoj dá znovu do pohybu a ve třech skupinách ve zhruba hodinových intervalech vyjede na závěrečnou část cesty kolem Plzně na hraniční přechod v Rozvadově. Hranice do Německa mají všechny tři kolony překročit dopoledne a zamíří na základnu u bavorského města Vilseck, ležícího asi 65 kilometrů od hranic.

Transportér zablokoval D1

Jako první do Prahy dorazili vojáci, kteří trávili noc v libereckých kasárnách. Přespávalo tu 180 vojáků, kteří přijeli ve 40 obrněných transportérech Stryker a terénních vozech Humvee. Z Liberce konvoj vyjel v osm hodin ráno, loučilo se s ním kolem 200 lidí.

Desítky lidí se přišly rozloučit i s vojáky, kteří přenocovali v Pardubicích. U brány pardubických kasáren mávali lidé na rozloučenou americkými vlaječkami, mnoho lidí si vojenská vozidla fotografovalo a filmovalo.

Pardubická část konvoje čítá 19 obrněných transportérů Stryker a 25 dalších doprovodných vozidel. Skupina, ve které je 135 vojáků a 25 členů doprovodu, město opustila kolem půl desáté.

Ve stejnou dobu vyjel také konvoj z vojenského výcvikového areálu ve Vyškově, který tvoří 165 vojáků a 37 kusů těžké techniky. Při průjezdu městem mávali vojákům Vyškovští na rozloučenou.

Během přesunu do Prahy se jeden z transportérů vyškovského konvoje porouchal. Problém nastal na 185,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Zastavilo to třetinu kolony. Vůz pak zůstal v odstavném pruhu dálnice a částečně zasahoval do pravého jízdního pruhu. Provoz tam byl proto sveden jen do levého pruhu a v místě se vytvořila asi sedmikilometrová kolona. "Vojenské vozidlo se pak podařilo odtáhnout na nedalekou benzinku," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

Americký konvoj je na cestě z vojenského cvičení v Pobaltí v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) na domovskou základnu v bavorském Vilsecku. Českou republikou projíždí od neděle až do 1. dubna ve třech částech. Dvě projíždějí Čechami, třetí Moravou.

Američtí vojáci nadšeně komentují svůj průjezd Českem