Do České republiky v neděli přijely tři konvoje amerických vojáků, kteří se vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Polsko-českou hranici překročily v Náchodě, Bohumíně a Harrachově, pokračovaly na nocleh do kasáren v Pardubicích, Vyškově a Liberci. Na hranicích i podél trasy na americké vojáky čekaly tisíce příznivců cesty konvoje Českem, odpůrci se počítali na desítky. Tisíce lidí přilákaly také ukázky vojenské techniky v kasárnách.

První konvoj překročil hranici v 10.36 minut v Náchodě. Tato část konvoje se skládá z 19 transportérů Stryker a 25 doprovodných vozidel. Do Pardubic, kde vojáci přenocují, dorazil ve 14 hodin, oznámilo na sociální síti Twitter ministerstvo obrany.

Vojáci přenocují v místních kasárnách 14. pluku logistické podpory u letiště. V Pardubicích Američané ukázali veřejnosti tři obrněná vozidla Stryker a jedno terénní auto Humvee a navštívili místní pivovar. Lidé se v kasárnách s Američany fotili, děti i dospělí zkoušeli vnitřek obrněnců. Příjezdové silnice do kasáren byly odpoledne ucpané stovkami automobilů. Tisíce lidí konvoj sledovaly i při cestě od hraničního přechodu v Náchodě. 

Třetí konvoj se zdržel v Polsku, dorazil později

Druhý konvoj překročil hranice u Bohumína a odpoledne dorazil do Vyškova. Součástí kolony by mělo být celkem 165 vojáků ve 37 vozidlech, doprovází ji Vojenská policie. Vojáci stráví noc v místním vojenském areálu, v pondělí budou pokračovat v cestě do Prahy. Ve Vyškově vítaly konvoj tisíce lidí a desítky odpůrců.

Konvoj se před polednem nečekaně na několik desítek minut zastavil za Klimkovickým tunelem nedaleko Ostravy. Důvodem byla porucha na jednom z obrněných vozidel Stryker. Informaci potvrdil Jan Šulc z oddělení komunikace Generálního štábu AČR. Porouchané vozidlo čekalo na další část kolony, jež má k dispozici odtahový vůz.

Třetí konvoj jedoucí z Polska projel hranicemi v Harrachově krátce před 17. hodinou s několikahodinovým zpožděním. Američané, na něž čekaly desítky lidí, měli původně překročit hranici už dopoledne. Později je následovaly ještě dvě skupiny, poslední dorazila na české území zhruba v 19.30. Mířily do Liberce, v tamních kasárnách stráví 180 amerických vojáků a skoro 40 obrněných transportérů Stryker a terénních vozidel Humvee noc. V pondělí ráno budou pokračovat do Prahy.

Mnozí lidé, kteří chtěli Američany přivítat, čekání přes den vzdali. Nakonec jich zbyla podle odhadu asi polovina. Americké vojáky údajně zdrželi na polské straně lidé, přidaly se ale i technické problémy, které bylo nutné odstranit.

Českem budou konvoje projíždět do středy.

Doprovod konvojů si na hranicích přebrala od polských kolegů česká Vojenská policie. Kolona přilákala tisíce lidí a několik desítek odpůrců. V Náchodě se odpůrci konvoje s transparenty a megafonem dostali do ostrých slovních potyček se zastánci kolony, vzájemně se častovali nadávkami. Na místě jejich debatu mírnili členové policejního antikonfliktního týmu.

Do ČR přijelo zhruba 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech, převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee. Jejich cesta přes šest zemí má současně demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině.

Právě to kritizují zejména levicové a proruské skupiny v Česku, které uskutečnily v neděli několik menších demonstrací. 

Například v Harrachově se shromáždila malá skupina protestujících. Na jejich vlajkách se objevily vzkazy jako "Stop NATO", "Nechceme cizí vojska na území ČR" nebo "Yankee Go Home".

Server Aktuálně.cz ve své on-line reportáži informoval také o prvním problému, který musel v Harrachově řešit antikonfliktní tým. Proameričtí pozorovatelé žádali policii o zásah proti muži s praporem, na kterém byl srp a kladivo. Později zde muži s americkými vlajkami nechtěli pustit automobil s komunisty, aby mohl zaparkovat, vůz do nich pak začal najíždět. Část lidí, kteří zde na konvoj čekali, nevydržela několikahodinové zpoždění a odešla domů.

Příznivci americké armády naopak účastníky jízdy „dragounů“ přivítali jak na hranicích, tak podél trasy. Ve vyškovských, pardubických a libereckých kasárnách měli příležitost se s vojáky setkat a prohlédnout si jejich techniku.

Například u Bohumína vítaly americké vojáky tisíce lidí, kteří stáli na mostech i podél dálnice. Na dálničním přivaděči zastavovala auta, aby řidiči mohli opětovat pozdravy mávajícím Američanům. Konvoj doprovázejí také ostravští motorkáři. U čerpací stanice nedaleko Klimkovického tunelu na americké vojáky opět čekalo několik stovek lidí s americkými vlajkami. Mezi nimi i dva muži s fotografiemi amerických vojáků – jejich bratranců, kteří zahynuli za druhé světové války. "Chceme si je tímto připomenout, aby se na ně nezapomnělo," vysvětlili.

"Přišel jsem se podívat na konvoj spojeneckých vojsk. Hodnotím velmi kladně, že projíždějí přes naše území. Jsme součástí aliance a tahle záležitost se týká i naší republiky. I naši vojáci střeží vzdušný prostor nad Litvou, z toho důvodu tam musí být na ochranu před Ruskem i spojenecká vojska," uvedl Petr Adamus z ostravského Klubu vojenské historie. Podle něj je průjezd konvoje jedinečnou možností vidět i americkou vojenskou techniku. "Technika, která tady je, je vlastně špička současné americké armády," uvedl. Za smutné považuje protesty proti konvoji. "Jsou to naši spojenci, to, co předvádí část české populace, je ostuda. Ti lidé by se měli nad sebou zamyslet a uvědomit si, na které straně stojí naše republika."

Všichni přihlížející však tak pozitivně naladěni nebyli, jeden z návštěvníků řekl například, že průjezd konvoje vnímá jako demonstraci síly.

"Proč by měli jezdit po cestách, když se takové přesuny dělají vždycky vlakem," prohlásil. Přesto vzal své dva vnuky, aby se na americkou techniku přišli podívat.

V Náchodě se i za deštivého počasí shromáždilo několik stovek lidí. Byli mezi nimi ale také odpůrci konvoje s transparenty a megafonem. Se zastánci konvoje s americkými vlajkami se pustili do ostrých slovních potyček, častovali se nadávkami. Na místě jejich debatu mírnili členové policejního antikonfliktního týmu.

"Čekali jsme, že přijede hodně lidí, a to i odjinud. Je to asi to nejmenší, co může člověk udělat pro to, abychom ukázali, že jsme součástí NATO a toho, k čemu jsme se v minulosti přihlásili," řekl místostarosta Náchoda Tomáš Šubert.

Ve Vyškově čekaly americké vojáky také tisíce lidí, mezi nimi i Petr Fuchs s rodinou z Brna. "Udělali jsme si s rodinou nedělní výlet. Naši kluci si jako všechny malé děti hrají na vojáky, a proto jsme jim je chtěli ukázat," sdělil Fuchs. Zároveň přišel podpořit americkou armádu a alianci NATO. "Při napadení České republiky nevíme, kdo jiný by nás ochránil než naši spojenci," dodal.

I zde byli odpůrci s transparenty, na kterých měli nápisy vyjadřující nesouhlas se vstupem americké armády na území České republiky. "Nechci tady ruskou ani americkou armádu. Myslím si, že je Česká republika soběstačná a není potřeba, abychom někomu lezli do zadku doleva nebo doprava," zdůraznil Jaroslav Končák z Ligy obrany vlasti. Na tričku i na čelence na hlavě měl transparenty s nápisy v angličtině, které znamenají v překladu: "američtí vrazi, táhněte domů". "Nelíbí se mi totiž, co dělá americká politika. Všude se vykládá, jak chtějí Rusové válku. Rusové však nejsou s ekonomikou v koncích, ale Amerika ano. A vše záleží na tom, kdy a jaké konflikty Amerika ve světě vyprovokuje," řekl Končák.

V pondělí se všechny tři kolony vydají do Prahy, kde se odpoledne spojí v kasárnách v Ruzyni. Poslední americká vojenská technika směřující na základnu v Německu by měla podle plánu opustit české území ve středu u Rozvadova.

Cílem konvoje je americká armádní základna u bavorského Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od českých hranic.