Účast českých ministrů na zasedáních EU od vstupu do unie před 11 lety byla podle analýzy sdružení Evropské hodnoty nejvyšší v rámci zemí visegrádské čtyřky. Členové české vlády byli na 69 procentech jednání, zatímco slovenští ministři dosáhli 56procentní účasti. Analýzu účasti ministrů na osmi stovkách jednání sdružení ve středu představilo novinářům. Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) později ve své analýze zdůraznila, že se jí povedlo po pěti letech zvýšit zastoupení českých ministrů na jednáních v Bruselu.

Bruselské déja vu. Řecko opět dostalo pár dní k vypracování seznamu reforem - čtěte ZDE

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Nejvyšší účast měli s 80 procenty ministři vlád Mirka Topolánka (ODS) a Jana Fischera, což však souviselo s českým předsednictvím v EU, upozornil analytik sdružení Jan Kovář. Nejméně často na jednání jezdili členové úřednické vlády Jiřího Rusnoka, kteří se zúčastnili jen asi poloviny zasedání.

 

Sobotkův kabinet se podle analýzy sdružení s lehce podprůměrnou účastí ve výši 67 procent dělil o čtvrté místo s vládou Jiřího Paroubka (dříve ČSSD). Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ale nepovažuje aktivitu současného kabinetu za porovnatelnou s Topolánkovou, Fischerovou a Grossovou vládou. "Ministři vlády Stanislava Grosse logicky jezdili často, protože to bylo těsně po vstupu (do EU), a čísla pro vládu Topolánkovu i potom Fischerovu jsou hodně vychýlená tím, že bylo české předsednictví," soudí.

"Platí, že půl roku před předsednictvím a během předsednictví všichni ministři jezdí na všechny rady a logicky máte rok povinné stoprocentní účasti," řekl státní tajemník.

Konec tajemství. Švýcarsko a EU se dohodly na výměně daňových údajů - čtěte ZDE

Analýza Evropských hodnot potvrdila vládní statistiku, podle níž se účast ministrů na jednání zvýšila i meziročně. "Považuji účast na radách EU za součást práce každého člena vlády. Na dnešním zasedání jsem proto požádal všechny členy kabinetu, aby se evropské agendě věnovali osobně a co nejintenzivněji," uvedl premiér.

Stoprocentní účast na jednáních měli ze současných ministrů podle vládní statistiky Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), Richard Brabec a Martin Stropnický (oba ANO), který měl ale jen dvě rady. Nejvíce jednání absolvoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), a to 12. Nejhůře dopadl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který nebyl ani na jednom jednání s kolegy z EU.

"Zaorálek je téměř na každém zasedání, protože se tam v posledním roce řešila Ukrajina a Islámský stát," potvrdil zástupce sdružení Jakub Janda. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podle Jandy na jednání rady pro spravedlnost a vnitřní věci spíše chyběl, například loni na říjnovém jednání o migraci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist