Na trati u Obrataně mezi Táborem a Pelhřimovem se v úterý ráno srazil osobní vlak s kamionem. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala vlak po srážce vykolejil. Policie uvedla, že nehoda si vyžádala 11 zraněných ve vlaku, v němž bylo 18 lidí.

Mezi zraněnými je i strojvedoucí, který byl s těžkým zraněním letecky přepraven do českobudějovické nemocnice. Provoz na silnici I/19 mezi Lejčkovem a Obrataní je zastaven. Policie změnila objízdnou trasu přes Pacov.

"Původní objížďka přes Cetoraz byla kvůli špatné průjezdnosti pro nákladní automobily změněna," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté teď dopravu odklánějí z obce Kámen směrem na Eš, Pacov a Cetotraz zpět na silnici I/19.

Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové je po nehodě jeden člověk zraněný těžce, pět lidí utrpělo středně těžká zranění, ostatní jsou zraněni lehce. "Těžce zraněný člověk skončil v nemocnici v Českých Budějovicích, ostatní jsou v nemocnicích v Táboře a v Pelhřimově," řekla Filová.

Dechová zkouška devětadvacetiletého polského řidiče kamionu, jenž vyvázl z nehody bez zranění, byla podle Čírtkové negativní. Příčina nehody se stále vyšetřuje. "Dnes určitě žádný závěr neuděláme," řekla mluvčí. Na objízdné trase nevznikají žádné větší dopravní problémy. "Řidiči však musejí být opatrní hlavně při míjení kamionů. Provoz na silnici první třídy je velmi silný. Když pak vozidla sjedou na objížďku na silnici o třídu nižší, je to vždy složitější," řekla.

Čas nehody byl upřesněn na 07:05. Podle zjištění drážních inspektorů bylo přejezdové zabezpečovací zařízení v době nehody v činnosti. "Správná činnost světelné signalizace bude ještě ověřena z archivu zabezpečovacího zařízení," uvedl Drápal. Na vlaku vznikla škoda pět milionů, na kamionu je 250 tisíc  korun. Poškození železniční trati odhadují pracovníci Drážní inspekce zatím na 220 tisíc korun. "Zda nedošlo k většímu poškození trati, bude jasné až poté, co bude vlak postaven opět na koleje a odtažen," řekl Drápal. Soudí, že trať bude mimo provoz nejméně do odpoledních hodin.

O vážné nehodě se policie dozvěděla z oznámení na tísňovou linku. Podle webu Českých drah se osobní vlak s kamionem střetl v 07:20 na železničním přejezdu mezi stanicemi Obrataň a Chýnov. Provoz na trati je přerušen. České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu mezi stanicemi Tábor a Pacov.

Související