Státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) hrozí podle serveru Aktuálně.cz velké existenční problémy. Její hospodaření pravděpodobně klesne téměř o dvě miliardy do mínusu. A naopak, energetická společnost ČEZ, respektive její dceřiná firma ČEZ Prodej, si o uvedenou sumu hospodaření a tedy i zisk vylepší.

Vrchní soud v Praze ve čtvrtek pravomocně rozhodl, že SŽDC musí polostátní energetické firmě zaplatit 805 milionů korun za elektřinu, kterou si v roce 2010 objednala, ale neodebrala. I s úroky činí dlužná suma 1,07 miliardy korun. Před tím zrušil původní rozhodnutí prvoinstančního soudu, který SDŽC odpovědnosti za vznik této škody zprostil s tím, že došlo ke změně zákona a odběratelé tak nebyli povinni elektrickou energii nakupovat prostřednictvím SDŽC a mohli ji zakoupit přímo u dodavatele.

„Existovala zde smlouva, která je kupní smlouvou. Tuto žalovaný uzavřel a poté porušil,“ uvedla soudkyně Ivana Svobodová. Podle ní je chyba SŽDC, že se na jednu stranu zavázala odebrat uvedenou elektřinu, ale se svými odběrateli smlouvy, že ji musí odebrat, neuzavřela.

V prosinci 2008, kdy SŽDC uzavřela tříletou smlouvu na dodávku elektřiny téměř za tři miliardy korun ročně, nemohli podle tehdy platného energetického zákona železniční dopravci kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí. V polovině roku 2009 se zákon změnil a dopravci si mohli sami vybrat, od koho elektřinu nakoupí, přičemž SŽDC jim byla povinna poskytnout svoji síť.

Dopravci toho okamžitě využili a nakoupili elektřinu rovnou od ČEZ, tedy bez prostředníka. Zatímco SŽDC ji v prosinci 2008 nakoupila na tři roky dopředu v průměru za 2000 korun na megawatthodinu, např. České dráhy za rok 2009 zaplatily o plnou třetinu méně, tj. 1386 korun na MWh.

SŽDC tak v roce 2010 odebrala místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh jen 40 tisíc MWh a o rok později se podobná situace opakovala.

Společnost ČEZ Prodej se obrátila na soud s žalobou o náhradu vzniklé škody. "Za rok 2010 nám vznikla škoda 805 milionů korun a za rok 2011 vznikla škoda 858 milionů korun," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že podnik musí spravovat majetek s péčí řádného hospodáře. Škodu podnik vyčíslil tak, že spočítal rozdíl, který by vydělal, kdyby prodal proud za původně domluvené ceny.

Obě firmy se tedy soudí o obdobnou sumu i za rok 2011. Prvoinstanční soud ale v tomto případě zatím nenařídil jednání, protože čekal, jak dopadne první žaloba. Je tedy pravděpodobné, že rozhodne stejně a SŽDC tak bude muset zaplatit společnosti ČEZ více než dvě miliardy.

Správa železniční cesty rozhodnutí soudu zatím nechce komentovat. „Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku, na základě kterého zvážíme případné další právní kroky,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.