Z areálu muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku v sobotu do armádního skladu v Květné na Svitavsku dorazil první konvoj pěti nákladních automobilů se 180 tunami vojenského materiálu. Konvoj vyjel krátce před polednem, do Květné dorazil před 16. hodinou.

Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech asi 7 tisíc tun materiálu včetně 1 tisíc tun výbušniny. Firmy zatím munici vozily k zákazníkům.

Nákladní vozy hasičů v doprovodu policie odvezly do Květné raketové palivo firmy Bochemie. "Tuhé raketové palivo bude vyskladněné do jednoho objektu, jsme připraveni i na příjem dalšího paliva," řekl v sobotu novinářům šéf muničního skladu v Květné Vojtěch Pražan, který je také místostarostou Květné. Pracovníci skladu a policisté provedli kontrolu nákladu, ještě v sobotu má následovat vyskladnění. Podle Pražana raketové palivo dorazilo v paletách a kontejnerech.

Bohumínská společnost Bochemie má v areálu ve Vrběticích recyklační závod na přepracování prošlého raketového paliva. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) náklady na převoz munice bude hradit stát a firmám je zpětně vyúčtuje. "My hájíme zájem státu, firmy měly dost času od výbuchů, aby hledaly případné náhradní skladovací prostory," podotkl Chovanec a doplnil, že názory firem ohledně výše nájmu skladovacích prostor v Květné ho nyní nezajímají.

Armádní sklad v Květné má sloužit jen jako záložní sklad pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál odvézt. Podle Chovance je tam možné ještě navýšit podle potřeby kapacitu, všechny budovy dosud nebyly otevřeny. Firmy mají podle ministra tři možnosti, jak materiál z vrbětického areálu převézt.

"První varianta je odvoz k zákazníkovi, což se děje. Druhá varianta je najít jiné skladovací prostory, například na Slovensku. Třetí varianta je, že to odvezeme my na jejich náklad do Květné. Budeme to tam skladovat do doby, než si firmy najdou odvoz k zákazníkovi nebo jiné sklady," dodal Chovanec, podle kterého není ambice držet prostory v Květné pro tyto účely dlouho. 

 

 

Firmy nemají nájemní smlouvy na Květnou uzavřené prý kvůli vysoké ceně. Podle ministra financí Andreje Babiše, který si v sobotu vrbětický areál spolu s Chovancem prohlédl, však byly naopak nájmy ve Vrběticích nízké. "Nájem deset milionů korun ročně pro tak obrovský areál byl podle mne nízký. Ať si to vyvezou, kam chtějí, to není problém státu," řekl novinářům Babiš.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Podle Chovance bude dekontaminace areálu dlouhá a drahá, sanace prý bude trvat několik let.

Vláda projedná uvolnění dalších 47 milionů

Vláda v pondělí projedná materiál o uvolnění zhruba 47 milionů korun pro hasiče a policisty, kteří kontrolují munici a střeží areál ve Vrběticích na Zlínsku. Ministr financí Babiš oprávněnost požadavku ministra vnitra Chovance chápe a je přesvědčen o účelném vynakládání peněz.

"Pro mne to bylo důležité, abych to viděl na vlastní oči. Je to katastrofa nevídaného rozsahu, rozumím těm nákladům. Byli jsme 50 metrů od vybuchlého skladu, byl jsem mezi nevybuchlými granáty a minami. Ta návštěva mě přesvědčila o tom, že ty prostředky jsou opravdu potřebné," řekl Babiš. Ministr financí původně s navýšením peněz nesouhlasil a říkal, že ministr vnitra dělá z Vrbětic "dojnou krávu" pro svůj úřad.

Chovanec věří tomu, že vláda materiál o navýšení peněz pro policisty a hasiče ve Vrběticích schválí. "Dostanou zaplaceno, co ze zákona mají zaplaceno dostat. Nejde jen o platy příslušníků, je to stravné, spotřební materiál, je to obrovská spotřeba pohonných hmot a dalších spotřebních věcí. Pan vicepremiér se se mnou dohodl, že to vládě v pondělí předložím a bude to schváleno se souhlasem ministerstva financí. Ta mise byla v této věci úspěšná," řekl Chovanec.

Politici současně uvedli, že prioritou nadále zůstává bezpečnost tamních obyvatel a vojáků, policistů a hasičů, kteří tam pracují. Jedním z hlavních úkolů je podle nich i odvezení veškeré munice z areálu. Sanace areálu pak podle Chovance potrvá ještě řadu let.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým Policejního prezidia.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist