Česká republika loni sloužila jako tranzitní země pro vyvádění desítek až stovek milionů korun zejména z ruských firem do daňových rájů jako Kypr nebo Hongkong. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl ředitel finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Libor Kazda. Upozornil také, že v roce 2014 vzrostl počet podezřelých obchodů, které útvar prověřoval.

"Poslední rok jsme to vnímali jako výraznější riziko, v minulých letech to takto nebylo. Začalo se to projevovat více viditelně, těch případů přibylo," řekl Kazda k vyvádění peněz.

Česko posloužilo pro převody vysokých objemů peněz do dalších destinací především firmám s ruskými vlastníky. "Tyto osoby žijí v České republice, svůj byznys mají za hranicemi a jenom využívají české banky k tomu, aby ty peníze posílaly dále," popsal Kazda většinu případů. Situací, kdy by zahraniční firmy převáděné peníze vydělaly přímo v ČR, je podle něj méně.

Zároveň odmítl, že by Česko bylo vyhledávanou pračkou ruských špinavých peněz. Vyváděné peníze podle něj nemusejí představovat výnosy z trestné činnosti.

Podle výroční zprávy FAÚ za rok 2014 opět vzrostl počet hlášení o podezřelých obchodech. Loni útvar prověřoval celkem 3192 případů, zatímco předloni to bylo 2721 a v roce 2012 ještě méně, 2191. Na základě šetření podal FAÚ celkem 680 trestních oznámení, přičemž oproti předchozímu roku se ze 177 na 263 zvýšil počet oznámení spojených se zajištěním finančních prostředků. Celkově útvar nicméně zajistil peněz méně - 2,18 miliardy korun. V roce 2013 to bylo přes tři miliardy.

Bankovní sektor kontroluje a oznamuje podezřelé obchody spolehlivě, hlášení bank loni představovala 70 procent ze všech prověřovaných případů. FAÚ se proto zaměřuje spíše na směnárny a poskytovatele platebních služeb, u kterých loni zdvojnásobil počet kontrol. "Je to oblast, kde by zlepšení mohlo být výraznější," podotkl Kazda. Například směnárny prý nahlašují podezřelé obchody jen v jednotkách procent.

Šéf FAÚ dále uvedl, že loni vzrostlo o 20 až 30 procent investování výnosů z trestné činnosti do virtuálních měn, například do bitcoinu. V loňském roce také přibyla podezření na daňové úniky. Podle výroční zprávy se množí i internetové podvody, a to především podvodné inzeráty či e-shopy a phishingové útoky. Nově útvar zaznamenal podvody spočívající ve vylákání přístupových údajů do elektronického bankovnictví na základě podvodné komunikace na sociálních sítích.

Kazda se domnívá, že lidé vzhledem k rozšířené elektronizaci obchodu ztratili obezřetnost. Útvar se loni zabýval deseti velice sofistikovanými internetovými podvody v objemu stovek milionů korun. Jeden z nich představuje již dříve medializovaná kauza Správy železniční dopravní cesty, kdy státní organizace poslala desítky milionů na falešné účty obchodních partnerů.

Finanční analytický útvar ministerstva financí je finanční zpravodajskou jednotkou zaměřenou zejména na boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. V roce 2013 zajistil přes tři miliardy korun.

Sněmovna minulý týden v prvním čtení podpořila návrh poslanců opoziční ODS, aby ředitele Finančního analytického útvaru jmenovala vláda na návrh ministerstva financí. ODS chce posílit nezávislost útvaru na ministrovi financí i ministerstvu. Proti předloze se postavila vláda s tím, že připravuje vlastní úpravu zákona. Občanští demokraté také navrhují, aby FAÚ kontrolovala poslanecká komise podobná těm, které dohlížejí například na Bezpečnostní informační službu nebo Vojenské zpravodajství.