Vojenský technický ústav (VTÚ) vyvinul nový bezpilotní prostředek Brus, určený především pro záchranné a humanitární účely.

Dron je vybaven kamerami denního i nočního vidění, může nést i další technická zařízení. VTÚ ho poprvé nasadil po výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích.

V úterý zástupci VTÚ stroj představili na vojenském letišti ve Kbelích v Praze.

VTÚ se ve Vojenském technickém ústavu letectva a protivzdušné obrany vývojem bezpilotních prostředků zabývá již od počátku 80. let.

První stroje s označením Sojka vyvinuté pro československou armádu vážily desítky kilogramů a byly určeny zejména pro letecký průzkum. Další sloužily například pro cvičné střelby, kdy se střelci trefují do taženého pytle.

Jako poslední byl vyvinut právě systém Brus, stroj s kolmým startem se šesti rotory.

"Je možné ho osadit denní kamerou, noční kamerou, je tam laserový dálkoměr, laserové ukazovátko," popsal ředitel VTÚ Jiří Protiva. Dron může být osazen také gyroskopicky stabilizovanou hlavicí.

VTÚ podle Protivy všechny drony staví pro záchranné a humanitární účely. "V žádném případě nepřemýšlíme o tom, že bychom na ně nasazovali nějaké zbraně nebo zbraňové systémy," poznamenal.

Brus byl ještě v době dokončování zkoušek nasazen po výbuchu munice ve Vrběticích, kde při monitorování situace nalétal přes 70 hodin. VTÚ nyní podle Protivy jedná o jeho využití ve složkách Integrovaného záchranného systému, hodit by se mohl i vězeňské službě nebo celníkům. Podobná zařízení využívá i armáda při misích.

Podle Jiřího Kuzdase z VTÚ může Brus zůstat ve vzduchu celkem 40 minut, doba doletu je 10 kilometrů a vystoupat dokáže do 1000 metrů. Nese dvě kamery noční a denní, které je možné během letu přepínat.

"Pro účely integrovaného záchranného systému se ukazuje, že je výhodnější noční vidění, neboť na noční kameře jsou vidět rozdíly teplot," poznamenal Kuzdas. Snadněji tak může být třeba odhalen někdo, kdo utíká křovím. Stroj by podle něj mohl nést také chemická nebo radiační čidla.

Úterní prezentace se zúčastnil kardinál Dominik Duka, který si vyzkoušel pilotáž dronu. Ocenil, že podobná zařízení dokážou lidem pomáhat, a vyjádřil přání, aby se využívala pokud možno pro mírové účely.

Podle náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty resort připravuje nevyužívané letiště v Brdech, kde by se mohly podobné stroje zkoušet. Vzniknout by mohlo v řádu měsíců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist