Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v pondělí mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o své rezignaci a o budoucnosti resortu. Zda či případně kdy ve vládě končí, ale po schůzce na Pražském hradě nepotvrdila. Válková dlouhodobě čelí kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice. Dopoledne novinářům řekla, že začíná být děním okolo své osoby znechucená. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k dalšímu osudu Válkové uvedl, že o něm musí rozhodnout hnutí ANO. On sám prý žádný návrh na odvolání ministryně nedostal.

"Samozřejmě jsem se dostala i k otázkám své rezignace," řekla novinářům na Hradě. Vyslechla si prý Zemanovy názory a bavili se o budoucnosti resortu spravedlnosti. "To je všechno, co vám k tomu teď mohu říct, protože nic jiného vám k tomu neřeknu," dodala.

Předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa neví o žádné fatální chybě ve vztahu k justici, kvůli níž by měla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odejít z funkce. Označil ji za korektní a kultivovanou političku. Podle předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala stála Válková před náročnými úkoly, k otázkám platů v justici podle něj přistoupila odpovědně. Oba odmítli tvrzení o snaze představitelů justice ovlivňovat ze zákulisí politická rozhodnutí.

Baxa zároveň zdůraznil, že existuje trvalé napětí mezi justicí s exekutivou, případně nespokojenost s některými kroky, nebo naopak s nečinností. Je to prý přirozený stav.

"Jistě ten její nástup byl spojen s některými nešikovnými kroky, spíš v rámci ministserstva spravedlnosti, ale navenek vůči justici si vůbec neuvědomuji nějakou fatální chybu, která by měla vést k tomu, aby z těchto důvodů opustila svůj úřad," uvedl Baxa.

"Osobně bych si velmi přál, aby pokračovala, ne snad proto, že na ni máme nějaký vliv, to v žádném případě, já si myslím, že k velmi odpovědně přistoupila k otázkám těch fiskálních zájmů," řekl Šámal. Narážel při tom na roli Válkové při vyjednávání dohody o částečném doplacení mezd soudců.

Válková čelí delší dobu kritice

Válková už delší době čelí kritice a před setkáním s prezidentem připustila, že začíná být děním kolem své osoby znechucená. Ještě před ní jednal se Zemanem i vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš, který se k budoucnosti Válkové v pondělí zatím nevyjádřil. Za nejpravděpodobnějšího nástupce Válkové se v médiích označuje její náměstek Robert Pelikán.

"Pokud jde o diskuse a spekulace, které se týkají pozice ministryně spravedlnosti, je to v tuto chvíli otázka, kterou musí vyřešit hnutí ANO," poznamenal k tomu Sobotka na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. "Žádný návrh na odvolání ministryně Válkové jsem neobdržel," dodal následně premiér.

Ještě před ministryní jednal se Zemanem i vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš, který se k setkání s prezidentem nevyjádřil. Za nejpravděpodobnějšího nástupce ministryně spekulace označují jejího prvního náměstka Roberta Pelikána, jenž dříve působil na Babišově ministerstvu financí.

Zatímco dříve stranický šéf Válkové Babiš popíral, že by se v čele resortu spravedlnosti chystala výměna, minulý týden už její možný konec ve funkci nechtěl komentovat a za Válkovou se nepostavil. Podle jednoho z členů vlády se v pondělí také zdržel při hlasování o dohodě státu se soudci ohledně doplácení jejich platů, kterou ministryně v pátek dojednala a která podle ní při vyplacení 1,2 miliardy korun ušetří státu zhruba další čtyři miliardy. Na páteční tiskové konferenci k představení dohody Válkovou jako ministryni výrazně podpořili nejvyšší představitelé justice.

Válkové opakovaně vyjadřoval podporu i prezident Zeman. Minulý týden řekl, že ministryně je profesionálka, která se snaží poctivě řešit problémy nakupené v české justici. "Samozřejmě, že o odvolání každého ministra rozhoduje v konečné instanci premiér, je-li skutečným premiérem. A samozřejmě, pokud je vláda koaliční, tak svoje slovo, viz příklad pana (exministra dopravy Antonína) Prachaře, má i předseda strany nebo hnutí, který tohoto ministra navrhl do vlády," poznamenal tehdy prezident.

Podle ústavy odvolává člena vlády prezident, a to na návrh premiéra. Pokud se ministr sám rozhodne rezignovat, podává demisi prostřednictvím premiéra do rukou hlavy státu.